StoryEditor

Plon jest ważny, ale jakość jeszcze ważniejsza

18.12.2019., 15:11h

Spotkanie podczas Viproomu sadowniczego, który odbył się 11 grudnia w Mleczkowie było okazją do podsumowania pierwszego sezonu z projektem HortiCrops. – Nasi eksperci w ramach tzw. TOP Serwisów odwiedzali gospodarstwa specjalistyczne (sadownicze i jagodowe) w kluczowych momentach sezonu (jesienią, na początku wegetacji, w okresie kwitnienia, po opadzie czerwcowym i w połowie sierpnia) – mówił Grzegorz Iskra (Timac Agro Polska). – Zbierane przez ten czas dane służą budowaniu bazy wiedzy, mającej wspomagać podnoszenie standardów produkcji. 

– Nie da się zaprzeczyć, że jesteśmy w trakcie zmiany klimatu. Średnia dobowa temperatura w lutym wyniosła prawie 4°C – to prawie o 5°C więcej niż średnia z ostatnich lat! – informował Mateusz Nowacki (Timac Agro Polska). – Z powodu suszy, która rozpoczęła się już wiosną, nawożenie doglebowe było mało efektywne – granule zalegały pod drzewami jeszcze podczas kwitnienia jabłoni. To przełożyło się na osłabioną kondycję drzew w okresie kwitnienia. 

Które odmiany jabłoni ucierpiały najbardziej przez wiosenne przymrozki?

Do obniżonego plonowania przyczyniły się również wiosenne przymrozki – szczególnie mocno je odczuli sadownicy w Centralnej Polsce. Najbardziej ucierpiały takie odmiany, jak Idared, Ligol i Jonagoldy, nieco mniej – Gala i Golden Delicious. Z kolei te owoce, które przetrwały, często były bardzo złej jakości (ordzawienia, deformacje). – To właśnie budowanie jakość jest celem serwisu HortiCrops, który zamierzamy kontynuowany również w tym roku – dodał prelegent.

Kontrola wydajności fotosyntezy

Niebawem w ofercie firmy TimacAgro ma się pojawić nowa gama biostymulatorów. – W świetle naszych badań kluczowe znaczenie w budowie jakości owoców odgrywa fotosynteza – informowała Marie Le Neouanic(Roulier Group, Francja). – Proces ten jest jednak limitowany przez wiele czynników (pogodę, jakość i ilość liści), a dodatkowo dystrybucja produkowanej energii podlega konkurencji między owocami a młodymi liśćmi. Jeśli konkurencję tę wygra owoc, pozyskana energia będzie spożytkowana na takie parametry jakościowe, jak wybarwienie czy kwasowość. Dlatego warto nauczyć się kontrolować wydajność fotosyntezy.

Prace nad nowymi biostymulatorami

Grupa Roulier we współpracy z instytutem INRA we Francji jest obecnie na ukończeniu prac nad biostymulatorami pomocnymi w utrzymaniu, a także odbudowie potencjału plonotwórczego roślin. Zaprezentowane przez prelegentkę wyniki badań wskazują na to, że produkty te przedłużają żywotność chlorofilu w liściach (efekt „stay green”). W doświadczeniu z 2018 r. przeprowadzonym na południu Francji na odmianie Golden Delicious w próbie z zastosowanymi biostymulatorami opadło o około 7% mniej zawiązków niż w kontroli, a średnia masa wyprodukowanych owoców była zdecydowanie większa. 

Jak zapewnili organizatorzy spotkania – firma Timac Agro – więcej szczegółów na temat omawianych produktów poznamy jeszcze w tym roku. 

A. Okła-Wierzbicka
Fot. A. Okła-Wierzbicka

27. kwiecień 2024 14:16