StoryEditor

Polska odmiana truskawki podbija rynek

06.01.2020., 15:12h

Jak informuje portal wp.pl w 2019 r. sprzedano ok. 4 mln sadzonek polskiej odmiany truskawki ‘Grandarosa’. W uznaniu dla wybitnych osiągnięć we wdrażaniu wyników badań naukowych do praktyki rolniczej, przynoszących wymierne efekty ekonomiczne i społeczne odmiana ‘Grandarosa’ została nagrodzona przez MRiRW.

Prace hodowlane Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach trwały 15 lat

‘Grandarosa’ (‘Granda’ x ‘Camarosa’) jest to odmiana średnio wczesna, o wysokiej plenności – informowała jej współtwórczyni, dr Agnieszka Masny podczas konferencji prasowej 30 maja w Warszawie. Owoce są bardzo duże, stożkowate, pomarańczowoczerwone, równomiernie wybarwione, o bardzo silnym połysku, wyjątkowo jędrne i wytrzymałe na odgniecenia. Są aromatyczne i bardzo smaczne. Mają wysoką zawartość cukrów rozpuszczalnych i witaminy C. Według opinii plantatorów truskawki te doskonale znoszą transport na znaczne odległości. Odmiana nadaje się do uprawy wielkotowarowej w gruncie, pod niskimi i wysokimi osłonami. Badania potwierdzają jej przydatność do uprawy bezglebowej na rynnach. Odmiana została wyhodowana przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach. Prace hodowlane trwały 15 lat. 

Odmiana szybko podbija rynek

W 2019 r. legalnie sprzedano ok. 4 mln sadzonek truskawki Grandrosa. Odmiana szybko podbija rynek, a Instytut Ogrodnictwa prowadzi już rozmowy z firmą Meiosis, która jest światowym potentatem w dystrybucji licencji na rozmnażanie i sprzedaż owoców jagodowych. To oznacza, że niebawem Grandarosa może podbić także rynki zagraniczne.

mw

24. lipiec 2024 21:08