StoryEditor

Produkcja 42 tysięcy ton ekologicznych jabłek rocznie. Czy w Polsce ten rynek też ma szansę?

23.08.2022., 12:18h

Spółdzielnia Biosüdtirol to jeden z największych producentów jabłek ekologicznych w Europie. Z roczną produkcją około 42 000 jabłek. Na jakie rynki trafiają ich produkty? Kto jest głównym motorem napędowym rynku? Czy w Polsce sadownictwo ekologiczne zacznie działać na szeroką skalę?

Dyrektor zarządzający spółdzielni Biosüdtirol, Werner Castiglioni, produkuje 42 000 ton jabłek ekologicznych rocznie. Taki wynik czyni ich największym producentem w tym sektorze sadownictwa w całej Europie.

Cały Związek Spółdzielni Owocowych Południowego Tyrolu z Terlan obejmuje 12 spółdzielni, na które składa się 4600 rodzimymi gospodarstwami, z czego 300 to sady czysto ekologiczne.

40 krajów na całym świecie

- Z 42 000 ton produktów ekologicznych 35 000 ton liczy się jako produkty świeże. Jabłka są eksportowane do ponad 40 krajów na całym świecie. Są to między innymi takie kraje jak Dubaj czy Singapur, a także kraje Ameryki Południowej. Popyt jest na bardzo dobrym poziomie. Staramy się budować rynek ekologiczny w poszczególnych krajach wraz z lokalnymi, zainteresowanymi partnerami. Szczególnie w krajach, w których rynek ekologiczny nie jest jeszcze tak dobrze rozwinięty, staramy się przekazywać naszą wiedzę - mówi Castiglioni.

Rosnące zainteresowanie ekologią rośnie w krajach pozaeuropejskich

- 90% produktu jest sprzedawane głównie do Europy. Ale teraz mamy lokalnych partnerów, takich jak Dubaj, gdzie produkty ekologiczne są poważnym problemem. To kolejny powód, dla którego produkujemy więcej jabłek o dobrej trwałości, takich jak czerwone -Pop, Little Big Sweet, który szczególnie dobrze nadaje się do marketingu w Azji – dodaje Castiglioni.

Rolnictwo ekologiczne jak zauważa Castiglioni rozwija się w bardzo szybkim tempie.

- Osiągnęliśmy około 1000 hektarów, co stanowi około 10 procent całkowitej powierzchni. Trzydzieści lat temu zaczynaliśmy od ośmiu gospodarstw, a teraz jest nas nieco ponad 300. To głównie młodzi rolnicy, którzy pchnęli ten rozwój. Członkowie mają oczywiście swobodę decydowania o tym, jaki kierunek produkcji chcą obrać - stwierdza Castiglioni. - Rynek ekologiczny ma tendencję do postępu falami i obecnie znajduje się w stagnacji. Jednak biorąc pod uwagę liczby, jestem przekonany, że uprawa ekologiczna znów się poprawi.

Jakie odmiany cieszą się największą popularnością?

  • Gala;
  • Braeburn;
  • Granny Smith;
  • Golden Delicious.
  • Oraz nowe odmiany takie jak Sweettango®,

Produkcja jabłek ekologicznych w Polsce

Warunki klimatyczne panujące w Polsce niekoniecznie sprzyjają produkcji zadowalającego plonu, pomimo tego rośnie rok do roku zainteresowanie produkcją jabłek ekologicznych. W 2021 roku niemal 2% całkowitej powierzchni przeznaczonej pod uprawy jabłek stanowią te, które produkowane są w systemie ekologicznym. Czy biorąc pod uwagą spadek opłacalności uprawy metodami konwencjonalnymi, w najbliższych latach ten wzrost będzie jeszcze bardziej dynamiczny?

Podaż detalu na jabłka eko

W 2021 roku na rynkach hurtowych na próżno było szukać jabłek z produkcji ekologicznej. Można je było zakupić w specjalistycznych sklepach z produktami ekologicznymi, czy zdrową żywnością. Z czasem zaczęły się pojawiać nawet w dyskontach, ze względu na rosnące zainteresowanie ze strony klientów.

Jak kreuje się przyszłość polskich jabłek ekologicznych?

Embargo, wzrastająca podaż, spadek konsumpcji, rosnące ceny nawozów i środków ochrony roślin to wszystko składa się na to, że jabłka z produkcji ekologicznej będą miały lepiej zagospodarowane miejsce na rynku, co daje im więcej perspektyw niż w przypadku produkcji konwencjonalnej.

opr. Bernat Patrycja
Źródło: Freshplaza / Skierniewice 2021 " Ekonomiczne aspekty produkcji i rynek jabłek ekologicznych"
Fot: envatoelements

18. czerwiec 2024 13:22