StoryEditor

Rekordowe ceny jabłek. Zapasy na wyczerpaniu

05.08.2020., 11:12h

Utrzymują się wysokie ceny jabłek, zarówno wczesnych, jak i tych z ubiegłorocznych zbiorów. W hurcie są cztery razy droższe niż rok temu.

Ceny większości odmian jabłek wzrosły czterokrotnie w stosunku do ubiegłego roku.

Jak podaje "Rz", w czerwcu cena polskich jabłek przekroczyła 109 euro za 100 kg, co jest historycznym rekordem dla tych owoców z naszego kraju.

Na rynkach hurtowych w lipcu ceny jabłek były średnio wyższe o 175 proc. w skali roku.

Cytowany przez „Rz” ekspert zespołu analiz sektorowych PKO BP Mariusz Dziwulski wyjaśnia, że "przyczyną zwyżek była niska dostępność jabłek ze zbiorów ubiegłorocznych oraz relatywnie mała podaż tych owoców ze zbiorów tegorocznych, w tym odmian wczesnych".

Rok temu dużo taniej

Dla przypomnienia: dokładnie rok temu ceny jabłek z magazynów kształtowały się na poziomie 1,50 zł/kg. Z kolei wczesne owoce były dwukrotnie tańsze niż obecnie.

Znikome zapasy

Tak wysokie stawki za jabłka to wynik bardzo małych zapasów w magazynach. Według danych WAPA w polskich chłodniach na koniec czerwca zostało 58 tys. ton jabłek. W analogicznym okresie 2019 roku było to 238 tys. ton. Z kolei w lipcu było już tylko 11 tys. ton, czyli prawie 90 proc. mniej niż przed rokiem.

Wyższe zbiory?

Wg GUS zbiory z sadów jabłoniowych wyniosą w tym roku 3,3 mln t. W porównaniu do produkcji roku poprzedniego jest to o ok. 6 proc. więcej.

ksz, fot. Biedronka

 

24. lipiec 2024 07:06