StoryEditor

Rekordowo niskie w Niemczech, w Polsce wyższe o prawie 20% - zbiory truskawek

12.08.2022., 12:17h

W Niemczech przyczyną rekordowo niskich zbiorów truskawek w tym sezonie niewątpliwie jest zmniejszenie powierzchni upraw. Ile zebrano? Jak kształtują się zbiory w Polsce? 

Destatis oszacowało, że produkcja truskawek w Niemczech wynieść ma w tym roku 91,3 tys. ton. Tak niski wynik, ostatni raz uzyskano w roku 1998, gdzie zebrano 81,5 tys. ton. Średni poziom zbiorów u naszych sąsiadów oscylował w granicach 115,6 tys. ton.

Główną przyczyną mniejszych zbiorów jest redukcja powierzchni uprawy, która teraz wynosi 9,7 tys. hektarów, a więc o 9% mniej niż w roku 2021. Dodatkowo mniejszy popyt.

Co wpłynęło na kształtowanie się produkcji truskawek w Polsce?

W tym sezonie mimo wyższych plonów przewagę miały jednak niekorzystne czynniki takie jak:

  • chłodne dni w kwietniu i w pierwszej połowie maja ze spadkami temperatury powietrza przy gruncie, hamujące wzrost i rozwój roślin;
  • wiosenny niedobór opadów, powodujący rejonami nadmierne przesuszenie gleby;
  • lokalnie występujące w czerwcu i lipcu ekstremalne zjawiska klimatyczne, tj. burze, gradobicia i nawałnice połączone z silnym wiatrem.

Produkcja owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych oceniono na niespełna 620 tys. t, tj. o 9,3% więcej niż w roku 2021.

Większość plantacji krzewów owocowych okres zimowy przetrwała w stanie zadowalającym. Jedynie uszkodzenia mrozowe występujące na początku kwietnia 2022 roku dały o sobie przede wszystkim znać na plantacjach malin, truskawek i porzeczek. To, co ograniczało produkcję to głównie panująca susza oraz lokalne opady gradu.

Zbiory truskawek ocenia się na ok. 185 tys. ton, czyli o 18,8% więcej niż przed rokiem.

Bernat Patrycja
Źródło: nawozy.eu/GUS
Fot: envato.elements

19. czerwiec 2024 21:46