StoryEditor

Sadownicze ewolucje

18.12.2020., 11:23h

Jedyne co pewne, to śmierć i podatki… no i ciągłe zmiany. Pomińmy dwie pierwsze kwestie, w których mamy udział, ale możemy na nie wpływać tylko w dość niewielkim stopniu. Świat wokół nas się zmienia, a przy okazji zmieniają się warunki naszego życia, funkcjonowania w otaczającej nas, coraz nowszej rzeczywistości. Nasze sady również się zmieniają – wyglądają dziś zupełnie inaczej, niż widzieli to nasi ojcowie i dziadkowie.

Jeszcze można znaleźć sady, choć częściej tylko ich niewielkie pozostałości, w których uprawiano drzewa wysokopienne, w rozstawie 10×10 m (lub niewiele mniejszej). Były to drzewa silnie rosnące, szczepione na siewkach, o wysokim i prostym pniu. Powszechne było stosowanie pomiędzy drzewami uprawy ziemi i roślin niesadowniczych. Jeśli stosowano wówczas podpory, były tymczasowe i służyły w pierwszych latach do wyprowadzenia prostego pnia, a także pionowego ustabilizowania drzewka, które później musiało już sobie radzić bez trwałych podpór.

Drzewa te późno wchodziły w owocowanie i często owocowały przemiennie, ale mogły żyć i owocować przez kilkadziesiąt lat. Korony były bardzo duże, a owocowanie z wiekiem przemieszczało się na ich peryferie – coraz dalej od pnia. Czasem, w latach szczególnego urodzaju, potrzebne były jeszcze tyczki podpierające mocno obciążone owocami konary, aby zapobiec ich wyłamaniu. 

To właśnie przy takich drzewach z drążkami podpierającymi gałęzie chętnie robiono pamiątkowe fotografie – były pewnym symbolem dostatku. Sadownictwo tamtego czasu charakteryzowało się niskim poziomem mechanizacji i ogromnym nakładem pracy ręcznej. Szczególnie ceniono owoce "czyste", ale bez trudu można było też sprzedać owoce słabo wybarwione, z defektami i plamkami.
Później, wiele czerpiąc ze wzorców amerykańskich, obniżono wielkość drzew i rozrzedzono korony, aby ułatwić ochronę i prace w sadzie. Powstała tzw. korona Cegłowskiego, później nastała moda na koronę wazową. 


Cały artykuł przeczytasz w grudniowym numerze miesięcznika "Sad Nowoczesny". Sprawdź naszą ofertę!


23. maj 2024 02:11