StoryEditor

Sandomierski Szlak Jabłkowy: jabłko w roli głównej

10.08.2020., 11:13h

Sandomierski Szlak Jabłkowy to przedsięwzięcie, które zrodziło się w kręgu sandomierskich ogrodników i instytucji działających w otoczeniu rolnictwa. O tym, jak sandomierskie jabłko stało się marką, z ALICJĄ STĘPIEŃ, prezesem Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego Oddział Świętokrzyski i Stowarzyszenia Sandomierski Szlak Jabłkowy, rozmawia Agnieszka Okła-Wierzbicka.  

Skąd pomysł na Sandomierski Szlak Jabłkowy? 

Inspiracją do utworzenia nowego szlaku turystycznego na Ziemi Sandomierskiej były inicjatywy od lat funkcjonujące w austriackiej Styrii oraz doświadczenia płynące z podobnego tematycznie Małopolskiego Szlaku Owocowego. Idea ta szybko uzyskała powszechną akceptację i w lutym 2008 r. powstała organizacja Stowarzyszenie Sandomierski Szlak Jabłkowy. Do chwili obecnej udało się pobudzić i zintegrować rozproszone dotychczas działania samorządów i organizacji pozarządowych, a także uaktywnić działania mieszkańców na rzecz zrównoważonego rozwoju. Połączone siły ułatwiają podejmowanie zadań przekraczających możliwości pojedynczej organizacji czy instytucji. 

Czym zajmuje się Stowarzyszenie, jaka jest jego główna rola? 

Sandomierski Szlak Jabłkowy to innowacyjny pomysł na produkt turystyczny. Tradycje ogrodnicze na Sandomierszczyźnie sięgają wczesnego średniowiecza – pierwsze ogrody i winnice w Polsce powstawały przy klasztorach w Sandomierzu, Koprzywnicy i Zawichoście. Jednak narodziny nowoczesnego ogrodnictwa na poziomie europejskim przypisuje się na lata 70. XX w. Wtedy to w promieniu 20 km od Sandomierza pola pszenno-buraczane zamieniły się w jeden wielki ogród. Wyżynny i ciekawy krajobraz tej krainy w połączeniu z drzewami owocowymi dał nową jakość estetyczną. Okres prosperity ogrodniczej właściwie mamy już za sobą i współcześni producenci zaczynają się borykać z trudnościami ekonomicznymi. To skłania ich do szukania alternatywnych źródeł dochodu. Dlatego też stawia się na rozwój agroturystyki i turystyki ogrodniczej. Tym właśnie zajmuje się Stowarzyszenie – naszym celem jest m.in. kreowanie i upowszechnianie wizerunku Ziemi Sandomierskiej jako regionu atrakcyjnego turystycznie w kraju i za granicą, tworzenie, zachowanie i ochrona walorów kulturowych i przyrodniczych terenów wiejskich, a także podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska i produkcji żywności.

Jaki obszar obejmuje szlak? 

Trasa turystyczna ma prawie 200 km i prowadzi przez wszystkie gminy powiatu sandomierskiego. Obejmuje ona nowoczesne gospodarstwa sadownicze, winnice. 


28. kwiecień 2024 20:56