StoryEditor

Spadek zbiorów jabłek w Europie. Jaka odmiana jabłek szczególnie negatywnie odczuje ten sezon?

31.08.2022., 00:00h

W zeszłym tygodniu w Paryżu odbyła się inauguracja kampanii jabłkowo - gruszkowej 2022. W corocznym wydarzeniu brało udział ponad 120 graczy z tego sektora. Co się działo? Do jakich wniosków doszli? Jaka odmiana jabłek szczególnie negatywnie odczuje ten sezon?

W Paryżu w zeszłym tygodniu miała miejsce inauguracja kampanii poświęconej sektorowi jabłek oraz gruszek. W spotkaniu brało ponad 120 rynkowych graczy, którzy podczas spotkania przedstawiali między innymi prognozowane zbiory, podejście do ekologii w sadownictwie oraz plan medialny na kolejny sezon.

Susze i upały negatywnie wpłynęły szczególnie na odmianę Gala

Na początku miesiąca sierpnia 2022 roku Prognosfruit zaprezentował prognozowane zbiory. Wskazywały one wolumen wielkości około 1 468 000 ton. Wynik zbliżony do średniej z ostatnich dwóch lat. Niestety fale upałów oraz susza negatywnie wpłynęły na wynik.

Czytaj także: Zakaz nawadniania sadów. We Francji historyczna susza

- Jeśli chodzi o kaliber, prognozy były dobre, ponieważ spodziewaliśmy się deszczu, ale rezerwy wody okazały się niewystarczające dla niektórych producentów, co całkowicie zmieniło scenariusz- wyjaśnia Vincent Guérin, szef spraw gospodarczych w ANPP- W ciągu ostatnich kilku dni sytuacja zmusiła nas do ponownej oceny tych prognoz zbiorów.

Spadek wielkości zbiorów we Francji – Gala na przetwórstwo

Zbiory we Francji zaliczają około 4% spadek względem tych, które odbyły się w roku poprzednim. Odmiana Gala szczególnie to odczuje.

- Zwłaszcza jeśli mówimy o jabłkach rynkowych na rynek świeży, ponieważ wysokie temperatury wpływają na wybarwienie- wyjaśnia Vincent Guérin. - Więcej jabłek Gala niż zwykle trafi do zakładów przetwórczych, a mniej na rynek świeży.

Całościowy obraz Europy to redukcja Gali, aż o 30%

Producenci między innymi z Włoch głosili już redukcję zbiorów Gali nawet o 30%. Takie kraje jak Niemcy, Wielka Brytania, Belgia oraz Holandia, również będą musiały ponownie oszacować swoje zbiory.

W Polsce 70% produkcji trafi do przetwórstwa

Polska przewiduje zbiory na poziomie 4 500 000 ton. Tyle że aż 70% produkcji kraju będzie musiało trafić do przetwórstwa. Poza granicami Europy spadek zaliczą również Chiny. Tam szacowany jest na około 20%, czyli 10 milionów ton jabłek utraconych z powodu suszy i przymrozków.

Ograniczona oferta na rynku świeżych owoców

Podsumowując zbiory w Europie będą drastycznie niższe niż w zeszłym roku. Duża część, szczególnie tych z Polski trafi do przetwórstwa, co znacznie ograniczy rynek świeżych owoców.

Inaczej jest na rynku gruszek - zbiory gruszek we Francji według prognozy Prognosfruit powinny osiągnąć wielkość około 137 000 ton. 

- Obecne poziomy zbiorów są nieco wyższe niż średnia i znacznie lepsze niż w zeszłym roku, kiedy produkcja ledwo osiągnęła 56 000 ton.

Wzrost produkcji dotyczy takich odmian jak Williams oraz Guyot. Gruszka Konferencja, według początkowych prognoz miały być na poziomie średniej, niestety w jej przypadku, zbiory będą musiały być skorygowane w dół. Odmiany Comice i Angus na plus.

Susza jednak dosięgnęła producentów gruszek

Jeżeli chodzi o całokształt rynku europejskiego, tutaj zajdzie potrzeba korekty oszacowana zbiorów w dół. Szczególnie w Belgii i Holandii, gdzie uprawy mocno odczuły skutki suszy, braku nawadniania, co negatywnie wpłynęło na kaliber owoców. Z początkiem sierpnia europejska produkcja szacowana była na 2 078 tysięcy ton, jest to winnik nieco mniejszy niż średnia z ostatniej dekady, ale wyższy niż z roku 2021. Wynik na pewno zaniża Hiszpania, gdzie w tym roku zbiory są wyjątkowo mała. Włosi jak w przypadku brzoskwiń czy nektaryn, odnotowuje lekki wzrost produkcji.

Poza Europą, w Chinach, które na świecie są największym producentem gruszek, tak jak w przypadku jabłek, widoczny jest znaczny deficyt. Tutaj na poziomie 15%.

Kampania 2022 naznaczona inflacją

Nowa kampania to nowe wyzwania, ta to przede wszystkim rosnące koszty produkcji, konkurencja czy to na rynku krajowym, czy międzynarodowym.

- Kampania 2022 będzie naznaczona inflacją, ale nie jest to jedyny czynnik obciążający sektor. Obecne warunki są w tym roku tak wyjątkowe, że sukces w produkcji jabłek i gruszek to już jest wyczyn- wyjaśnia Pierre Venteau, dyrektor ANPP.

Dla Francji Polska jest rosnąca konkurencją w sektorze jabłek

We Franci rynek jabłek staje się coraz cięższy, konkurencja ze strony Polski jest coraz silniejsza.

- Konsumpcja świeżych jabłek już spada. Ostatnie dane pokazują 11% spadek konsumpcji gospodarstw domowych. A w latach 2021-2022 na rynek francuski trafiło również około 12 tys. ton jabłek z Polski, przeznaczonych do świeżej konsumpcji i dla przemysłu przetwórczego. Kolejnym czynnikiem obciążającym rynek był mniejszy rozmiar jabłek.

Rosnące koszty produkcji ujawniają się na każdym poziomie łańcucha produkcyjnego

Koszty produkcji, które cały czas gwałtownie rosną, mają wpływ na każdy z segmentów łańcucha produkcyjnego.

Ceny ropy podwoiły się w latach 2020-2022. W przypadku nawozów koszty zostały pomnożone przez 3. Innym czynnikiem związanym z inflacją i pracą jest 6 podwyżek płacy minimalnej od stycznia 2020 r., Z czego 3 w tym roku. Koszt energii elektrycznej został również pomnożony przez 12 w ciągu roku, a koszt opakowania jest o 26% wyższy niż w 2020 roku.

opr. Bernat Patrycja
Źródło: Freshplaza
fot: envato.elements

20. czerwiec 2024 02:05