StoryEditor

Ukraińskie jabłka

25.02.2019., 14:55h
Jak poinformował EastFruit grudzień 2018 i styczeń 2019 r. z Ukrainy wyeksportowano jabłka do 18 krajów. Niektóre z nich pojawiły się pierwszy raz w historii dostaw z tego kraju.

Ukraińskie jabłka w 18 krajach – wśród nich Polska.

Jak informuje east-fruit.com w grudniu i styczniu 2019 r. ukraińscy eksporterzy wysłali jabłka do 18 krajów. Specjaliści Info-Shuvar zauważają, że niektóre z tych krajów po raz pierwszy pojawiły się na liście kierunków dostaw w historii Ukrainy. 

Oficjalne statystyki pokazują, że w tym sezonie Ukraina znacznie zwiększyła eksport jabłek w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku gospodarczego. Jednak największym osiągnięciem jest geografia dostaw jabłek. Mołdawia i Białoruś pozostają tradycyjnymi rynkami zbytu, ale w tym sezonie Turcja stała się trzecim największym nabywcą ukraińskich jabłek. Według wstępnych informacji od eksporterów udział tego kraju w strukturze eksportu zimowego wynosił co najmniej 30%.

Ukrainie udało się wyeksportować jabłka nawet do krajów UE, w tym do Polski. Mimo, że Polska należy do największych producentów jabłek w Europie i cierpi z powodu własnej nadprodukcji w tym sezonie. Ukraińskie jabłka zostały także kupione m.in. przez Wielką Brytanię, Libię, Arabię Saudyjską, Irak, Singapur, Malezję i Sri Lankę. 

Według wstępnych danych w styczniu, Ukraina wysłała ponad 8 tysięcy ton jabłek na rynek zagraniczny. Ogólnie rzecz biorąc, od początku sezonu wolumen eksportu wyniósł ponad 27 tysięcy ton, czyli o 30% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu.

Maciej Kania
Źródło: EastFruit

24. lipiec 2024 20:43