StoryEditor

Utrzymuje się wysoki popyt na jabłka, ceny mogą wzrosnąć

17.02.2021., 11:27h

Utrzymuje się wysoki popyt na jabłka, zarówno na rynku krajowym, jak i unijnym. Eksporterzy oczekują, że w nadchodzących tygodniach ceny jabłek będą rosły.

- Sezon jabłkowy jest w tym roku całkiem niezły. Mamy więcej jabłek w porównaniu z zeszłym rokiem, więc jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom więcej jabłek. Wszystkie odmiany są dostępne w tym roku. Popularne odmiany, takie jak Idared, Jonagold, Gala czy Golden są w tej chwili w pełnym rozkwicie - wyjaśnia w rozmowie z freshplaza.com Jan Nowakowski, właściciel Genesis Fresh.

Zdaniem Nowakowskiego popyt krajowy jest w tym sezonie na wyższym poziomie. Z kolei zapotrzebowanie z rynków zagranicznych jest zmienne, ale nadal większe niż w ubiegłym roku. 

- Niektóre odmiany, takie jak Gala czy Golden, są bardziej popularne niż inne, więc eksport idzie we wszystkich kierunkach - zaznacza.

Z jego wyliczeń wynika, że ceny jabłek rosną, ponieważ w całej Europie produkcja w tym sezonie jest mniejsza. 

- Moim zdaniem do końca sezonu zobaczymy dalsze podwyżki cen. Nie będzie to tak samo wysoki poziom cen jak w roku poprzednim, ale zdecydowanie wyższy niż średni.  Niektóre kraje w Afryce szukają tańszych jabłek i zmniejszą import, ale zostanie to zrekompensowane przez kraje europejskie, które chcą zaspokoić własne moce produkcyjne i popyt na lokalnych rynkach - podsumowuje Nowakowski.

oprac. na podst. freshplaza.com, fot. Genesis Fresh/FB
24. maj 2024 02:33