StoryEditor

Ważna informacja dla eksporterów jabłek.

09.04.2019., 14:58h
Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje o finalizacji procedury analizy ryzyka (PRA) dla jabłek przeznaczonych na eksport na Tajwan, dla których zostały uzgodnione importowe wymagania fitosanitarne pomiędzy Głównym Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa i Biurem ds. Kontroli Zdrowia Zwierząt i Roślin oraz Kwarantanny (BAPHIQ).

Zgodnie z wymaganiami importowymi Tajwanu, w 2019 r. przed rozpoczęciem sezonu eksportowego (sezon eksportu jabłek wyprodukowanych w Polsce trwa od 1 września do 31 sierpnia roku następnego) przedstawiciele BAPHIQ przeprowadzą w Polsce audyt w miejscach produkcji – sadach oraz pakowalniach/przechowalniach, którego celem jest sprawdzenie czy  ustalone wymagania fitosanitarne zostały wdrożone przez zainteresowane podmioty. Jednocześnie, zgodnie z ustalonymi wymaganiami, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa jest zobowiązany do przekazania BAPHIQ listy zarejestrowanych podmiotów najpóźniej do dnia 10 czerwca każdego roku.

W związku z powyższym, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje zainteresowanych eksportem jabłek na Tajwan – producentów jabłek oraz podmioty zajmujące się ich pakowaniem/przechowaniem, o terminie rejestracji, który upływa w dniu 30 kwietnia  2019 r. Rejestracji dokonują oddziały wojewódzkich inspektoratów ochrony roślin i nasiennictwa, które udzielą również szczegółowych informacji związanych z wymaganiami Tajwanu dla tego produktu.

Wymagania kwarantannowe dotyczące importu świeżych jabłek na Tajwan z Polski (tłumaczenie robocze)

Maciej Kania
Źródło: PIORIN

21. lipiec 2024 15:23