StoryEditor

Większy eksport soku jabłkowego NFC

31.01.2019., 14:54h
W bieżącym sezonie, ze względu na spadek produkcji koncentratu soku jabłkowego w Chinach, wzrost produkcji tego koncentratu w Polsce jest szeroko analizowany i komentowany. Tymczasem krajowa produkcja i eksport soku jabłkowego NFC odnotowują również znaczne wzrosty.
Krajowa produkcja

Dokładne dane o krajowej produkcji w tym segmencie soków nie są dostępne, ale wnioski można wyciągać na podstawie danych o eksporcie

Według danych Food News w sezonie 2013-14 (wrzesień -sierpień) Polska wyeksportowała prawie 75,8 tys. t soku jabłkowego NFC. W następnym sezonie eksport spadł o około 22% do poziomu 593 tys. t. Był to sezon, gdy obfite krajowe zbiory w połączeniu z drogą produkcją chińską dały polskim producentom dogodne warunki sprzedaży KSJ na rynku amerykańskim i na tym asortymencie przemysł się wtedy skoncentrował. Natomiast już w kolejnych sezonach eksport soku jabłkowego NFC rósł bardzo dynamicznie. W sezonie 2015/16 wzrósł o 48% r/r do 87,7 tys. t, tak aby w kolejnym sezonie zwiększyć się o kolejne 38% do 120,1 tys. t, a sezon 2017/18 zamknąć wolumenem eksportu rzędu 178,2 tys. t (kolejne 48% wzrostu r/r). Skumulowany roczny wskaźnik wzrostu ilości eksportowanego z polski soku jabłkowego NFC z ostatnich pięciu sezonów wynosi 18,6%.

Eksport

W bieżącym sezonie dane eksportowe są dostępne za wrzesień i październik. Wynika z nich, że we wrześniu wyeksportowano z Polski 12,6 tys. t soku jabłkowego NFC, co daje wzrost o 19,6% w stosunku do analogicznego miesiąca sezonu ubiegłego i 55,6% wzrostu w stosunku do września 2016 r. Natomiast w październiku wyeksportowano z Polski 13,1 tys. t. soku jabłkowego NFC tj. o 1,8% więcej niż w analogicznym miesiącu poprzedniego sezonu oraz o 73,3% więcej niż w październiku 2016 r.

Rynek dla polskiego soku

Holandia jest zdecydowanie największym rynkiem dla polskiego soku jabłkowego NFC i w dwóch pierwszych miesiącach obecnego sezonu, wg. danych Food News, zaimportowała około 40% z 25,8 tys. t wyeksportowanego z Polski produktu. Niemcy, kolejny ważny klient, zakupiły około jednej trzeciej ww. eksportu tj., 8,3 tys. t. Wielka Brytania uplasowała się jako trzeci odbiorca z 17% udziałem w eksporcie soku jabłkowego NFC z Polski, kupując 4,4 tys. t. Pozostałe 10% eksportu z polski soku jabłkowego NFC jest rozproszone w niewielkich ilościach do różnych krajów.

Jeśli wskaźniki wzrostu zostaną utrzymane w bieżącym sezonie i nie nastąpią żadne większe zawirowania na rynku, na co na razie się nie zanosi, eksport soku jabłkowego NFC z Polski może wynieść znacznie ponad 200 tys. t, a nawet ćwierć miliona ton.

Maciej Kania

źródło: Karolina Załuska – Agro dwutygodnik BGŻ BNP Paribas

Fot. pixabay

20. czerwiec 2024 01:25