StoryEditor

Włochy: wcześniejsze zbiory, niższe ceny. Jak kształtuje się Gala na rynku europejskim?

25.08.2022., 00:00h

W tym roku kampania Gali we Włoszech rozpoczęła się już 10 sierpnia. Znacznie wcześniej niż w sezonie 2021. Jak podaje Freshplaza, ceny również odbiegają od tych z zeszłego roku, są niższe. Co jest tego powodem?

- Kampanię pierwszych jabłek Gala rozpoczęliśmy 10 sierpnia, wcześniej niż w zeszłym roku. Pierwsze ceny oscylowały w granicach o około 10 euro centów/kg (0,47 zł/kg) mniej niż w 2021 roku. Jakość organoleptyczna jest dobra, a kolor tych owoców z dolnej doliny nie jest tak intensywny, jak innych latach – powiedział Markus Tscholl, koordynator Auction Fruit Alto Adige, podsumowując pierwsze dni kampanii z letnim jabłkiem Gala.

Jakie są przyczyny niższej ceny Gali?

Jak podaje Markus Tscholl, istnieją cztery powody niższej ceny:

  • zapasy jabłek z roku 2021, które dalej są na rynku i są sprzedawane w niskich cenach;
  • jeden z większych odbiorów jabłek Niemcy, na ten moment kupuje mniejsze ilości;
  • zbiory jabłek w całej Europie mają być większe niż w roku 2021, co wpływa na słaby popyt;
  • inflacja, która spowalnia konsumpcje.

Spadek plonów – odmiany

  • Gala – mniej o 10%;
  • Golden Delicious – 7%;
  • Red Delicious – wzrost o 10%
  •  odmiana Fuji stabilnie.

Eksportują towar na cały świat

Asta Frutta Alto Adige to prawdziwa historia w sprzedaży jabłek. Działają od 1960 roku, jednocząc 750 producentów, tym samym posiadając około 900 ha sadów, przewidywane zbiory to około 45 tysięcy ton.

- Posiadamy certyfikaty GlobalGAP i Grasp, dzięki czemu możemy eksportować na cały świat, a całą produkcję sprzedajemy już podczas zbiorów. Średnio nie trwa to dłużej niż 24 godziny od dostawy do aukcji przez producenta do sprzedaży. Aukcje kończą się wraz z ostatnimi odmianami około końca października. Najlepsze partie są oznaczone etykietą Select, która gwarantuje dojrzewanie i wybarwienie zgodnie z najwyższymi standardami oraz maksymalną jednolitość partii, z ponad 75 wskaźnikami dla wszystkich odmian (70+ dla Gali). – zakończył koordynator.

opr. Bernat Patrycja
Źródło: freshplaza.com
fot: pixabay

18. czerwiec 2024 13:28