StoryEditor

Zapowiadają się rekordowe plony…

Jak podaje BGŻ BNP Paribas, według wstępnego szacunku produkcji ogrodniczej GUS, w 2018 r. produkcja owoców w Polsce będzie rekordowa.

W najnowszej publikacji Główny Urząd Statystyczny ocenia produkcję owoców w 2018 r. jako rekordową, co potwierdza nasze wcześniejsze przewidywania, że susza nie była istotnym czynnikiem drastycznie ograniczającym plonowanie sadów i plantacji owocowych (poza truskawkami).

Tegoroczne zbiory owoców z plantacji drzew owocowych zostały ocenione przez GUS na ponad 4,2 mln t, w tym zbiory z sadów jabłoniowych zostały oszacowane na przeszło 3,7 mln t (50% wzrost r/r i o około 25% więcej od średniej produkcji z lat 2011–2015). Jednocześnie eksperci GUS zastrzegają, że przy bardzo dobrych warunkach podczas dalszej wegetacji, szacowany obecnie poziom produkcji może zostać przekroczony. Na obecnym etapie, produkcję gruszek w sadach GUS szacuje na ok. 85 tys. t (tj. o blisko 55% więcej r/r), natomiast zbiory śliwek na ok. 119 tys. t (tj. 200% więcej r/r i o ponad 23% więcej od średniej produkcji z lat 2011–2015).

Wg GUS tegoroczna produkcja wiśni przekracza 200 tys. t, a czereśni została oszacowana na ok. 60 tys. t., przy czym  z powodu niskich cen skupu oraz braku pracowników do zbioru oraz pękania owoców po deszczach, znaczna część owoców mogła pozostać w sadach.  GUS szacuje, że łączne zbiory pozostałych gatunków owoców z drzew (brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich) wyniosą ok. 22 tys. t i będą o ponad dwa razy większe od bardzo słabej produkcji 2017 roku.

Karolina Załuska, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas

06. grudzień 2023 16:29