StoryEditor

Zbiory gruszek w UE wzrosną o 20%

14.08.2022., 12:17h

Oczekuje się, że w Europie produkcja jabłek wzrośnie o 1% w 2022 roku w porównaniu z ubiegłym 2021,natomiast przyszłe zbiory gruszek wzrosną o 20% w porównaniu z zeszłorocznymi rekordowo niskimi zbiorami.

Według prognoz Światowego Stowarzyszenia Jabłek i Gruszek (WAPA) produkcja jabłek w Unii Europejskiej oraz w Wielkiej Brytanii wzrośnie o 1% i osiągnie 12,2 mln ton.

Eksperci zauważają, że europejska uprawa nadal dostosowuje się do odmian i specyfikacji jakościowych, których wymagają konsumenci. Zdaniem prezesa WAPA Dominika Woźniaka perspektywy na przyszły sezon są pozytywne, chociaż branża musi być gotowa stawić czoła wielu wyzwaniom, w tym znacznemu wzrostowi wydatków, co wpływa na konkurencyjność branży, intensywne warunki pogodowe, problemy logistyczne, inflację i trudności ze znalezieniem pracowników sezonowych.

Plony gruszek w krajach europejskich w 2022 roku wzrosną prawie do 2,1 mln ton, głównie za sprawą Włoch i Francji, które ponad dwukrotnie zwiększyły swoją produkcję w porównaniu z ubiegłym sezonem.

mk
Fot: envatoelements

20. czerwiec 2024 01:08