StoryEditor

Związek Sadowników RP wyraził sprzeciw wobec zniesienia ceł na produkty rolne

15.06.2022., 12:09h

Unia Europejska w ramach ułatwienia importu mołdawskich produktów rolnych planuje zniesienie ceł. Związek Sadowników RP wyraził swój sprzeciw.

Związek Sadowników RP nie zgadza się na pomysł Unii Europejskiej, aby ta wprowadziła zniesienia cła na produkty rolne pochodzące z Mołdawii.

- Niesprowokowana i nieuzasadniona agresja Rosji dotyka nie tylko gospodarkę Ukrainy, ale także jej i naszych sąsiadów, w tym przypadku Mołdawię. Dzisiejsza decyzja, o podwojeniu siedmiu kwot na eksport kluczowych produktów rolnych z Mołdawii, jest namacalnym znakiem solidarności UE - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

To pociągnie za sobą bardzo złe konsekwencje

Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski określił to jako „bezprecedensowy środek”, który ma wesprzeć mołdawskich producentów w złagodzeniu presji rynkowych w krótkim czasie.
- Dalsze podnoszenie jakości ich produktów pomoże wzmocnić pozycję mołdawskich producentów na rynku UE. Jesteśmy gotowi do udzielenia pomocy technicznej w tym zakresie – powiedział Janusz Wojciechowski. Związek Sadowników RP przedstawił już w tej sprawie swoje negatywne stanowisko na forum Freshfel.

- Propozycja Komisji Europejskiej o zwiększeniu bezcłowych kontyngentów na niektóre owoce z Mołdawii z naszego punktu widzenia będzie miała bardzo złe konsekwencje. Według planów kontyngenty miałyby objąć m.in. świeże śliwki, winogrona, jabłka i wiśnie, a także niektóre warzywa. Powyższe, podyktowane jest faktem, iż mołdawscy rolnicy nie mają możliwości sprzedaży na rynki wschodnie i tę część towaru mieliby zagospodarować na rynku unijnym.
Należy zauważyć, iż na embargu na rynku wschodnim pośrednio lub bezpośrednio tracą wszystkie kraje Unii Europejskiej, a Mołdawia jest dużym producentem jabłek ze stale rosnącą produkcją. Jest również eksporterem na rynki, które są naszymi potencjalnymi rynkami zbytu takimi jak: Kazachstan, Uzbekistan czy Egipt.
W naszym odczuciu skierowanie mołdawskiej produkcji w formule bezcłowych kontyngentów na rynek UE spowoduje duży wzrost podaży przy gwałtownym spadku cen uzyskiwanych za jabłka i śliwki oraz inne owoce i warzywa – czytamy na oficjalnej stronie Związku Sadowników RP.


fot. envatoelements

23. maj 2024 02:00