StoryEditor

Żywność w sklepach drożeje, a ceny jabłek w skupie spadły o 80 procent!

19.08.2021., 11:40h

Tylko w ciągu ostatniego miesiąca produkty spożywcze zdrożały o 3,5%. W porównaniu z zeszłym rokiem mięso w sprzedaży detalicznej, kosztuje o prawie 33% więcej. Wyjątkiem, którego cena spadła jest jabłko. Dlaczego polskie jabłka tanieją?

Dobre plony w sadach jabłkowych

W porównaniu do zeszłego roku, plon w sadach jabłkowych jest na bardzo dobrym poziomie. Jednak zapasy z zeszłego roku spowodowały, że na rynku mamy nadwyżki. Niestety wraz z nadwyżkami spada cena w detalu i w skupie - informuje MondeyNews w raporcie „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”, autorstwa UCE RESEARCH, Hiper-Com Poland i Grupy AdRetail. Dodatkowo rosnące ceny nawozów oraz pozostałych środków produkcji sprawiają, że sytuacja sadowników jest nie do pozazdroszczenia.

Przetwórcy zaniżają ceny jabłek w skupie

W zeszłym tygodniu informowaliśmy, że Döhler  obniża ceny skupu jabłek przemysłowych na 33 groszy w zakupie. Dla sadownika w skupie oznacza to 25-28 groszy za kilogram jabłek. Przetwórca ten jest potentatem na rynku, i jako taki kreuje trendy cenowe, co w efekcie sprawia, że pozostałe firmy przetwarzające jabłka również obniżają ceny skupu.

Zobacz też: Znowu ceny jabłek w skupie spadają. Sadownicy zapowiadają strajki!

Sadownicy wyjdą na ulicę !

AgroUnia wraz ze Związkiem Sadowników RP organizują strajki. 24-25 sierpnia sadownicy spotkają się Kozietułach Nowych na Mazowszu pod siedzibą spółki Döhler. Niestety, nie jest to pierwsza taka sytuacja. Przypomnijmy, że w 2018 roku, pod siedzibą Döhler, przeciwko drastycznie niskim cenom skupu jabłek, protestowali już sadownicy.

- Po raz kolejny, przetwórca, który dyktuje trendy cenowe chce wykorzystać polskich sadowników – mówi Mirosław Maliszewski - Nie zostawimy tego tak! – zapowiada prezes Zrzeszenia Sadowników RP. 

Zobacz również: Protesty sadowników i rolników. Gdzie będą blokować drogi?

A może eksport ?

Jak dotąd polskie jabłka najlepiej sprzedawały się na Białoruś, do Egiptu, Rumunii, Kazachstanu lub Niemiec. Niestety spożycie jabłek spada w Europie Zachodniej, więc trudno powiedzieć ile kupią od nas zachodni sąsiedzi.

Rozwiązaniem wydaje się szukanie nowych rynków zbytu. Najprawdopodobniej możemy liczyć na sprzedaż na rynku azjatyckim. Jest o bardzo wymagający klient, ponieważ Azjaci preferują twarde, słodkie, dobrze wybarwione odmiany.

Autor: Joanna Białek

14. czerwiec 2024 17:45