StoryEditor

3 × E – ekologicznie, ekonomicznie i efektywnie

09.10.2020., 11:17h

Coraz silniejszy proekologiczny trend wśród konsumentów wymusza na sadownikach poszukiwanie sposobów na optymalizację swojej produkcji. Ciekawe rozwiązania zaprezentowano podczas pokazu pracy maszyn sadowniczych, zorganizowanego przez Z.H.U. Techsad W. Jakubisiak i KUHN Maszyny Rolnicze.

Pokaz odbył się 3 września w gospodarstwie Doroty Niedbały w Bikówku (pow. grójecki). Zaprezentowano tam cztery maszyny sadownicze – rozsiewacz nawozu MDS 8.2 Q, dwa modele rozdrabniaczy – BVR 180 i SDS 210 oraz opryskiwacz Ventis. Dwie ostatnie maszyny można było ocenić również podczas pracy w sadzie.

Rozsiewacz nawozów MDS 8.2 Q

Wersja 8.2 Q jest udoskonaleniem modelu 10.1. Skalę dawki wysiewu przeniesiono z boków maszyny na jej przód, a zbiornik powiększono do 800 l. Najbardziej jednak innowacyjną zmianą jest zaopatrzenie maszyny w sterownik QUANTRON-A, który elektronicznie reguluje natężenie przepływu nawozu. Rozwiązanie to umożliwia automatyczną regulację dawki wysiewu w zależności od prędkości jazdy. Wszystkie funkcje mogą być w prosty i bezpieczny sposób obsługiwane zdalnie – otwieranie i zamykanie zasuw, regulacja dozowania w trakcie pracy, redukcja dawki podczas wysiewu granicznego.


Wśród dostępnych funkcji są opcje m.in. zdalnego zwiększania dawki, programowania nawożenia, które najczęściej wysiewamy bez potrzeby ponownego wprowadzania parametrów wysiewu. Komputer służy również do raportowania i gromadzenia danych przydatnych przy prowadzeniu dokumentacji – możliwy jest zapis danych roboczych dla 200 pól.

Opcjonalnie sterownik może być rozszerzony o funkcję GPS Section Control, która za pośrednictwem systemu terminala CCI 800 umożliwia automatyczne sterowanie sekcjami wysiewu – precyzyjne i automatyczne włączanie/wyłącznie wysiewu na uwrociach, co zwiększa wydajność zabiegu i komfort pracy operatora. Kierowanie nawozu bezpośrednio pod drzewa umożliwia specjalna przystawka do sadów.
18. kwiecień 2024 15:49