StoryEditor

Chłodnia na owoce z instalacją fotowoltaiczną na dachu

02.05.2021., 11:33h
Zastosowanie dobrej izolacji obiektów i hal, nowoczesnych urządzeń a także sterowników może tylko w niewielki sposób wprowadzić kilkuprocentowe oszczędności, dlatego warto postawić na produkcję energii ze słońca – informuje firma Era PV.

Spotykane w gospodarstwach sadowniczych i warzywniczych chłodnie charakteryzuje bardzo duża energochłonność co wynika z niemal ciągłej pracy urządzeń, by schłodzić i utrzymać odpowiednią dla owoców czy warzyw temperaturę. Szybkie mrożenie  lub schładzanie produktów jest przecież nieodzownym etapem takiej produkcji. Kolejnym procesem pochłaniającym duże ilości energii elektrycznej jest magazynowanie produktów w chłodniach lub mroźniach. Tu dla utrzymania wysokich standardów nie można praktycznie ograniczyć zużycia prądu. Zastosowanie sprężarek o dużej mocy, agregatów, wentylatorów powoduje, że rachunki miesięczne są drastycznie wysokie. Tym bardziej, że podwyżki prądu w tej dekadzie wynosiły blisko 8% rocznie, a od stycznia br. dodatkowo pojawiły się kolejne dopłaty w postaci opłaty mocowej, a rozliczanie opłat za energię bierną indukcyjną i pojemnościową stało się faktem.

– Nasza firma wielokrotnie doradzała Klientom z tego sektora w jaki sposób można ograniczyć rachunki za prąd. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zaprojektowana przez specjalistów instalacja fotowoltaiczna, która jest słonecznym generatorem prądu. To niezależna elektrownia mająca na celu zmniejszyć zużycie energii przez kolejne dekady. Zastosowanie własnej elektrowni fotowoltaicznej może w nawet w 100% zaspokoić potrzeby energetyczne przedsiębiorstwa – mówi Wojciech Olborski, Era PV.

Często problemem w osiągnięciu odpowiednio dużej mocy budowanej elektrowni jest ograniczenie miejsca na same moduły. Na szczęście światowa technologia w branży fotowoltaicznej zmienia się bardzo dynamicznie na korzyść nowych projektów. Firma Era PV ma w swojej ofercie moduły o mocy aż 530 W, co do dostępnych jeszcze 2 lata temu mocach 260-280 W pozwala znacznie ograniczyć powierzchnię inwestycji. Korzystając z modułów o wyższej wydajności możemy zbudować bardziej wydajną instalację fotowoltaiczną na dachu, gruncie, a także na południowej fasadzie obiektów – co dotychczas nie było stosowane.

Jan Beba

25. maj 2024 18:43