StoryEditor

Holendrzy testują mobilną maszynę do ochrony sadów przed przymrozkami

23.02.2021., 11:28h

Przymrozki to prawdziwa zmora sadowników. Holenderscy producenci owoców testują nowozelandzkie maszyny, które mają chronić uprawy przed ujemnymi temperaturami na wiosnę.

Firma Swift International z Holandii zajmuje się dystrybucją mobilnych maszyn do nocnej kontroli przymrozków. To wynalazek opracowany i produkowany w Nowej Zelandii. Teraz holenderscy sadownicy będą mieć okazję, by wypróbować sprzęt w swoich sadach. 

- Maszyna nocnego mrozu zasysa ciepłe powietrze w górnej części i miesza je z zimnym powietrzem przy ziemi. Śmigło jest napędzane bezpośrednio, więc stosunkowo mały silnik wystarcza do wytworzenia ogromnego przepływu powietrza. Taka maszyna może ochronić do 4,5 hektara. Włącza się i wyłącza automatycznie - wyjaśnia portalowi freshplaza.com Ernst Slabbekoorn z Frostfans. 

Rolnicy mogą również wykorzystać maszynę do suszenia i zapylania. 
- Sprzedaliśmy już dziesiątki takich maszyn w regionie. Zapewnią one sadownikom doskonałą ochronę. Obecnie maszyny są używane w sadach pestkowych, a także w uprawie cytrusów, winogron i kwiatów cebulowych - informuje Ernst.

ksz, oprac. na podst. freshplaza.com, fot. Zeelandtrac
15. czerwiec 2024 00:55