StoryEditor

Instytut Ogrodnictwa- PIB testuje innowacyjne rozwiązania do nawadniania

13.11.2021., 11:45h

W tym tygodniu tygodnik TIME ogłosił 100 najbardziej innowacyjnych rozwiązań technologicznych za rok 2021. Jedno z nich jest testowane i udoskonalane w jednostce IO-PIB, w ramach współpracy z firmą SupPlant sp. z o.o..

W Instytucie Ogrodnictwa – PIB realizowany jest projekt NCBR „Innowacyjny system racjonalnego gospodarowania wodą w uprawach roślinnych (Innovative system for rational water management in plant cultivation)”.

Rozwiązania do efektywnego nawadniania roślin sadowniczych

Celem projektu jest przeprowadzenie badań przemysłowych i prac rozwojowych (oraz przygotowania do wdrożenia) w zakresie opracowania i zweryfikowania w warunkach Polski innowacyjnego w skali międzynarodowej, rozwiązania do efektywnego nawadniania roślin sadowniczych. W przypadku badań prowadzonych w Instytucie są to jabłonie. Od wiosny 2022 roku Instytut planuje także prace badawcze na czereśniach.

Instalacje pilotażowe wykonano w Sadzie Pomologicznym Instytutu Ogrodnictwa - PIB oraz w gospodarstwie Państwa Rokickich w Białej Rawskiej. Sterowanie nawadnianiem prowadzone jest w oparciu o dane meteorologiczne, pomiary wilgotności gleb oraz system czujników mierzący dynamikę przyrostu średnicy pni drzew oraz owoców.

Projekt obejmie również opracowanie taniego i precyzyjnego czujnika do pomiaru parametrów roślinnych oraz inteligentnego kontrolera nawadniania. Rozwiązania te mają być dopasowane do potrzeb i możliwości małych i średnich gospodarstw.

Firmie SupPlant i Instytutowi Ogrodnictwa serdecznie gratulujemy sukcesu!

Zdjęcia IO-PIB Skierniewice
20. czerwiec 2024 20:13