StoryEditor

Jak przygotować traktor na przyszły sezon?

Aby sprawnie działać maszyny rolnicze potrzebują przeglądów. Dlatego teraz, kiedy sezon wegetacyjny się skończył, warto poświęcić trochę czasu by zadbać o swój ciągnik. Zobacz na co zwrócić uwagę!

Ciągnik to pojazd wykorzystywany na wiele sposobów, dlatego warto po każdym sezonie zadbać o maszynę, aby służyła nam lata, a koszty utrzymania i napraw były jak najmniejsze. Każda awaria maszyny rolniczej, to koszty i niepotrzebne przestoje w pracy, które mogą przynieść wiele strat.

Aby ciągnik służył w dobrym stanie jak najdłużej, po zakończeniu prac polowych w danym roku warto poświęcić trochę czasu na jego konserwację. Samo umycie traktora i pobieżne sprawdzenie czy wszystko działa, to zdecydowanie za mało.

Zatem o czym warto pamiętać przed i tuż po zakończeniu sezonu?

Regularne przeglądy techniczne ciągnika

W przypadku nowych ciągników, żeby upewnić się, że wszystkie podzespoły znajdują się w dobrej kondycji, warto zwrócić się do fachowców i wybrać na przegląd w autoryzowanym serwisie. Ponieważ jednym z rozwiązań potencjalnych problemów jest zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzia, które się tam znajdują. Nowoczesne układy hydrauliczne i elektronika to często wysoce zaawansowane systemy powiązane z wieloma innymi układami. Sprawdzenie ich prawidłowości w warunkach domowych jest bardzo trudne. Warto tu zatem postawić na obsługę serwisową.

Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy gospodarz i właściciel maszyny rolniczej był także jak najlepszym mechanikiem. Zwłaszcza jeśli nasze gospodarstwo rolne nie jest duże, a produkcja rolna opiera się na pracy członków rodziny. Małych gospodarstw jest w Polsce najwięcej, więc dla większości rolników samodzielna wymiana oleju silnikowego, płynu chłodniczego czy filtrów powierza nie stanowi problemu.

Gruntowne mycie ciągnika myjką ciśnieniową

Kosmetyczne przeczyszczenie to już coś, jednak kiedy wiemy, że nasz ciągnik nie będzie wykorzystywany do prac przez najbliższych kilka zimowych miesięcy, poprzestanie na kosmetycznym czyszczeniu nie wystarczy. Poza tym porządne mycie warto wykonać częściej niż raz do roku. 
Przy pomocy myjki ciśnieniowej warto dokładnie umyć pod ciśnieniem każdy możliwy zakamarek podwozia, karoserii, ogumienia, uważając przy tym na komponenty elektroniczne. Po umyciu pamiętajmy, aby traktor dobrze wysuszyć, by zapobiec niepotrzebnej wilgoci, która przyśpiesza korozję maszyn i uszkadza kable elektryczne.

Co jeszcze trzeba zrobić, aby ciągnik bezawaryjnie działał cały sezon? Więcej dowiesz się w artykule: 

Na co zwrócić uwagę przy przeglądzie ciągnika po sezonie?

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: pixabay

14. czerwiec 2024 23:07