StoryEditor

Komputer do opryskiwacza – czy warto?

29.04.2021., 11:33h

Komputer sterujący opryskiem to coraz częściej pojawiające się urządzenie w szerokiej ofercie związanej z techniką ochrony roślin. Niestety, nie są to rozwiązania tanie. Powstaje więc pytanie: czy warto? Czy wniesie to jakąś realną wartość, czy będzie tylko kosztownym gadżetem?

Tego typu urządzenia nie są żadną nowością na naszym rynku, pierwsze pojawiły się w polskich ofertach przynajmniej kilkanaście lat temu. O ile w ostatnich latach ich popularność rośnie, to jednak w rodzimych sadach wciąż niezbyt często widujemy opryskiwacze wyposażone w komputery sterujące. Z pewnością barierą w ich szerokim rozpowszechnieniu jest cena. Wiele osób obawia się również kłopotów z obsługą i ewentualnymi usterkami elektronicznego sprzętu. Dla osób, które nie miały do czynienia z takimi komputerami, nie do końca jasne są korzyści, jakie mogłyby wynikać z ich użytkowania. Jakie to korzyści i czy warte są wydania dodatkowych kwot rzędu nawet kilkunastu tys. złotych? Odpowiedź jest tylko jedna: to zależy.

Jak działa komputer?

Dawniej do sterowania służyły tzw. rozdzielacze – zawory regulujące przepływ cieczy roboczej z mechanicznym, opartym na sprężynach, regulatorem ciśnienia. Obecnie rolę mechanicznych rozdzielaczy zastępują elektrozawory oraz regulatory ciśnienia sterowane elektrycznie.
 
22. maj 2024 09:09