StoryEditor

Pompy do nawadniania

17.07.2020., 11:11h

Kilka ostatnich sezonów to dla sadowników coraz częstsze długotrwałe okresy bez deszczu i susze. W takich warunkach trudno wyobrazić sobie intensywną produkcję owoców bez nawadniania. Coraz częściej spotykamy też systemy zraszania nadkoronowego do ochrony przed przymrozkami. Podstawowym elementem tych instalacji jest pompa.  

Dobór pompy do instalacji nie jest sprawą szczególnie skomplikowaną, choć też nie tak prostą, jakby się wydawało. Nie każda instalacja będzie dobrze współpracowała z każdą pompą. O ile nie mamy trudności z wyborem między pompami elektrycznymi a motopompami, to już o dobór charakterystyki pracy z reguły nie dbamy. 


Charakterystyka pracy najważniejsza Przyjrzyjmy się pracy instalacji nawadniającej: załóżmy, że dana pompa zasila 1 ha sadu, gdzie położone są linie kroplujące po dwie na każdy rząd drzew. Przepływ wody wynosi 600 l/ min, a ciśnienie na wejściu do instalacji: 2 bary. Jeśli odłączymy po jednej linii w każdym rzędzie, pozostawiając tylko jedną, ta sama pompa wygeneruje ciśnienie np. 3,5 bara, a wydatek wody wyniesie 400 l/min. Natomiast gdy linie kroplujące wymienimy na instalację z mikrozraszaczami, wydatek wody wzrośnie do 1200 l/min, a ciśnienie spadnie do np. 1 bara. To wszystko przy użyciu jednej, tej samej pompy. Różnice ciśnienia, jakie zachodzą podczas zmiany przepływu wody, to właśnie charakterystyka pracy pompy. 

Każdy model ma swoją własną, unikalną charakterystykę i dobieranie pompy na podstawie danych typu: „pompa X: ciśnienie (wysokość podnoszenia) – 5 barów, wydatek – 500 l/min” jest obarczone bardzo dużym ryzykiem „nietrafienia” z jej parametrami. Jak widzimy w powyższym przykładzie, jedna pompa może pracować z różnymi wydatkami i ciśnieniami, a zależy to od instalacji, do jakiej ją podłączymy. 

Natomiast najczęściej podawane parametry ciśnienia i wydatku to maksymalne jej możliwości dające jedynie pogląd zakresu pracy. Mało tego – są to skrajnie różne parametry, gdyż pompa przy maksymalnym ciśnieniu wygeneruje minimalny wydatek z powodu dużego oporu wody. Natomiast maksymalny wydatek następuje przy wolnym wylewie i ciśnieniu bliskim zera. Generalnie wraz ze wzrostem ciśnienia spada wydatek pompy. Charakterystyka pracy pozwala dowiedzieć się, jak duży będzie to spadek. 


21. lipiec 2024 19:13