StoryEditor

Porównanie opryskiwaczy sadowniczych w Wilanowie

14.10.2019., 15:08h

Nieodzownym elementem każdych kolejnych Dni Otwartych Sadu Doświadczalnego SGGW w Wilanowie są pokazy pracy maszyn. Tak też było w tym roku. W wilanowskich kwaterach prezentowano pracę opryskiwaczy sadowniczych. Porównywano je pod kątem przewiewania cieczy roboczej do międzyrzędzi.


Opryskiwacz Mitterer

Firma Activ z Belska Dużego zorganizowała pokaz pracy nowego opryskiwacza marki Mitterer o pojemności 1500 l z przystawką 91VV napędzaną WOMem ciągnika. Opryskiwacze te w standardzie oferują solidną ramę ocynkowaną ogniowo, z regulowaną osią i kołem podporowym, ocynkowany, sztywny dyszel z homologacją oraz przegub i regulowaną wysokość zaczepu. Wyposażone są ponadto w opony 11.5/80-15.3 z resorowanym zawieszeniem. W wersji podstawowej znajduje się także wysokociśnieniowa pompa membranowa wykonana z aluminium anodowanego z akumulatorem ciśnieniowym i zaworem bezpieczeństwa. Polietylenowy zbiornik z systemem mieszania, wskaźnikiem poziomu cieczy wyposażony jest w dodatkowe zbiorniki na czystą wodę do mycia rąk i wodę do mycia beczki, system płukania ze stali nierdzewnej z uchylną pokrywą oraz drugi otwór z gwintowaną pokrywą. Opryskiwacz wyposażony jest także w tylne światła drogowe LED. Jak informowała Katarzyna Galas z firmy Activ, wyłącznego dystrybutora tego sprzętu w Polsce, opryskiwacze Mitterer mają bardzo bogate wyposażenie dodatkowe (m.in.  łamany sterowany mechanicznie lub hydraulicznie dyszel, wybór wielkości opon czy montaż hamulców i mosiężnej pompy w zamian za aluminiową, elektrozawory lub komputer z podziałem na 2, 4 lub 6 sekcji, rozszerzenie opcji wentylatorowych i dyszy, odświetlenie LED przy dyszach czy manometrze).

Opryskiwacz Zupan DT Maxi-O


W kwaterach wilanowskiego sadu firma Pak-Rol zaprezentowała możliwości pracy innego opryskiwacza. Mowa o modelu Zupan DT Maxi-O, przeznaczonym do profesjonalnej pracy w sadach. Odznacza się wysoką jakością wykonania i zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi, które umożliwiają uzyskanie doskonałych efektów zabiegów oraz oszczędności. Opryskiwacz wyróżnia się także niskim poborem mocy i bogatym wyposażeniem standardowym: zbiornik wody czystej do mycia rąk, zbiornik wody czystej do mycia zbiornika głównego i systemu, pompa COMET, dwa zawory elektromagnetyczne, deflektor formujący wirujący strumień powietrza, podwójne dysze regulowane w poziomie z zaworem stop-kapanie, dwa mieszadła hydrauliczne i rozwadniacz, dwuetapowa skrzynia biegów z biegu jałowego, szerokie ogumienie, regulowanie rozstawu kół i oś z regulacją wysokości, filtr wysokociśnieniowy i obrotowa myjka zbiornika, rama ocynkowana na gorąco, dyszel skrętny z wałkiem Walterscheid WWE2380, oświetlenie drogowe, podkładki pod koła. Warte pokreślenia jest także wyposażenie dodatkowe. Opryskiwacz opcjonalnie może być wyposażony m.in. w bezkontaktową elektrostatykę (12 kV) oraz system nastawnych deflektorów służący niwelowaniu problemu wiatru bocznego. System ten sprawia, że w przystawce kolumnowej możliwe jest otwieranie i przymykanie deflektorów z danej strony w taki sposób, że gdy następuje otwarcie kolumny z prawej strony, automatycznie przymyka się ona ze strony lewej. Może być także wyposażony w sensory wykrywające drzewa, co sprawia, że przy prędkości do 12 km/godz. opryskiwacz nie pryska np. w miejscach, gdzie nie ma rośliny lub gdy wyjeżdża z rzędu. W jeszcze bardziej zaawansowanej wersji zastosowania sensorów istnieje możliwość uwzględnienia przez komputer dawki cieczy roboczej na hektar w zależności od prędkości i z uwzględnieniem wysokości drzew.

01. grudzień 2023 06:20