StoryEditor

Problemy z opryskiwaczem

28.06.2020., 11:09h

Opryskiwacz to jedna z najważniejszych maszyn w gospodarstwie sadowniczym. Powinien być zawsze sprawny i gotowy, aby w kluczowym momencie wykonać nim ważny zabieg. Co jakiś czas jednak zdarzają się usterki, najczęściej w trakcie pracy. Wówczas najważniejszym jest, aby je szybko usunąć i dokończyć opryskiwanie.  

Dziś na warsztat bierzemy najczęściej zdarzające się usterki opryskiwacza: zbyt niski wydatek cieczy, zbyt wysoki wydatek cieczy oraz trudności w ustaleniu ciśnienia cieczy roboczej. 


Zbyt niski wydatek cieczy 


Aby wydatek cieczy roboczej był taki, jakiego wymagamy, kalibrujemy opryskiwacz przez dobór rozpylaczy i ciśnień. Jednak zdarza się, że dobrze skalibrowany sprzęt, który wypryskiwał np. 1000 l cieczy/ha, nagle zaczął wypryskiwać jej mniej. Jeżeli zauważymy taki efekt, usterkę natychmiast trzeba usunąć. Wiąże się to z wypryskaniem niepełnej dawki środka ochrony, co z kolei skutkuje spadkiem skuteczności i zwiększonym ryzykiem selekcji ras odpornych zwalczanych patogenów. 

Taki efekt często pojawia się, gdy do opryskiwacza zamontowane zostaną dodatkowe filterki zakładane bezpośrednio pod rozpylacze. Ich powierzchnia filtrująca jest bardzo mała i szybko się zapychają. Co gorsza, wypływ cieczy z poszczególnych rozpylaczy staje się nierównomierny i możemy nie dopryskiwać np. dolnych części roślin. Oczyszczenie wspomnianych filtrów zwykle przynosi efekt bardzo krótkotrwały i na dłuższą metę jedynym wyjściem jest ich usunięcie. W sytuacji, gdy zapychają się rozpylacze, lepiej zamiast nich zamontować filtry sekcyjne. 


18. kwiecień 2024 15:20