StoryEditor

Zimowe przygotowania opryskiwacza do sezonu

10.02.2021., 11:27h

Od wszystkich maszyn oczekujemy niezawodności, jednak w tym przypadku jest ona kluczowa. Wszak opryskiwacz to maszyna o największym wpływie na sukces w uprawach sadowniczych. Dlatego też jeszcze przed sezonem powinniśmy przejrzeć i przygotować go do kolejnej batalii o wysoki, jakościowy plon.

Jakie działania niezbędne są do przygotowania opryskiwacza na nowy sezon ochrony?

Naprawy

Na początek oczywiście usuwamy usterki, jeśli takowe pojawiły się w ubiegłym sezonie. Bardzo ważne, abyśmy rozpoczęli kolejny sezon ze sprawną pompą, elektrozaworami, regulatorem ciśnienia i manometrem. Równie ważny będzie układ cieczowy, ale ten sprawdzimy tuż przed sezonem, gdy będzie cieplej – wówczas z czystym sumieniem będzie można zalać opryskiwacz wodą bez ryzyka jej zamarznięcia i uszkodzenia podzespołów.
Przeglądamy pompę oraz przekładnię wentylatora pod kątem wycieków oleju. Sprawdzamy czy nie ma nadmiernych luzów na łożyskach wału wentylatora. Podobnie – z użyciem lewarka lub podnośnika – postępujemy z ułożyskowaniem kół. Warto przejrzeć też krzyżaki wału łączącego wentylator z pompą (czy nie ma nadmiernego luzu) oraz wałka przekaźnikowego (łączącego opryskiwacz z ciągnikiem).
22. maj 2024 10:47