Zimowe przygotowania opryskiwacza do sezonu

Od wszystkich maszyn oczekujemy niezawodności, jednak w tym przypadku jest ona kluczowa. Wszak opryskiwacz to maszyna o największym wpływie na sukces w uprawach sadowniczych. Dlatego też jeszcze przed sezonem powinniśmy przejrzeć i przygotować go do kolejnej batalii o wysoki, jakościowy plon.
Jakie działania niezbędne są do przygotowania opryskiwacza na nowy sezon ochrony?
Naprawy
Na początek oczywiście usuwamy usterki, jeśli takowe pojawiły się w ubiegłym sezonie. Bardzo ważne, abyśmy rozpoczęli kolejny sezon ze sprawną pompą, elektrozaworami, regulatorem ciśnienia i manometrem. Równie ważny będzie układ cieczowy, ale ten sprawdzimy tuż przed sezonem, gdy będzie cieplej – wówczas z czystym sumieniem będzie można zalać opryskiwacz wodą bez ryzyka jej zamarznięcia i uszkodzenia podzespołów.
Przeglądamy pompę oraz przekładnię wentylatora pod kątem wycieków oleju. Sprawdzamy czy nie ma nadmiernych luzów na łożyskach wału wentylatora. Podobnie – z użyciem lewarka lub podnośnika – postępujemy z ułożyskowaniem kół. Warto przejrzeć też krzyżaki wału łączącego wentylator z pompą (czy nie ma nadmiernego luzu) oraz wałka przekaźnikowego (łączącego opryskiwacz z ciągnikiem).
Bezpieczna i skuteczna ochrona jabłoni
Podobne artykuły
PogodaPoznań
temp. min./max.
16°C/22°C
Polecany artykuł
-
14.07.2022
Rosja zakręca gaz Niemcom. Ile kosztują teraz naw…
-
12.07.2022
ARiMR wypłaca dopłaty. Przekazano już 138 mln zł
-
25.07.2022
Wysokie ceny i brak towaru - Co się dzieje z cukr…
-
22.07.2022
Potas, żelazo i 85% kwasów humusowych - Jak powst…
-
02.08.2022
Producenci dokładają do biznesu. Co z cenami owoc…
-
27.07.2022
Szulkowscy i warzywa kapustne w Brukach