Dzwonek  Czytaj prenumeratę już od 167 zł  Skorzystaj

Zimowe przygotowania opryskiwacza do sezonu

Zimowe przygotowania opryskiwacza do sezonu

Od wszystkich maszyn oczekujemy niezawodności, jednak w tym przypadku jest ona kluczowa. Wszak opryskiwacz to maszyna o największym wpływie na sukces w uprawach sadowniczych. Dlatego też jeszcze przed sezonem powinniśmy przejrzeć i przygotować go do kolejnej batalii o wysoki, jakościowy plon.

Jakie działania niezbędne są do przygotowania opryskiwacza na nowy sezon ochrony?

Naprawy

Na początek oczywiście usuwamy usterki, jeśli takowe pojawiły się w ubiegłym sezonie. Bardzo ważne, abyśmy rozpoczęli kolejny sezon ze sprawną pompą, elektrozaworami, regulatorem ciśnienia i manometrem. Równie ważny będzie układ cieczowy, ale ten sprawdzimy tuż przed sezonem, gdy będzie cieplej – wówczas z czystym sumieniem będzie można zalać opryskiwacz wodą bez ryzyka jej zamarznięcia i uszkodzenia podzespołów.
Przeglądamy pompę oraz przekładnię wentylatora pod kątem wycieków oleju. Sprawdzamy czy nie ma nadmiernych luzów na łożyskach wału wentylatora. Podobnie – z użyciem lewarka lub podnośnika – postępujemy z ułożyskowaniem kół. Warto przejrzeć też krzyżaki wału łączącego wentylator z pompą (czy nie ma nadmiernego luzu) oraz wałka przekaźnikowego (łączącego opryskiwacz z ciągnikiem).

Bezpieczna i skuteczna ochrona jabłoni

Podobne artykuły

Sad Nowoczesny

Sad Nowoczesny 08/2022

magazine cover image KUP PRENUMERATĘ ZOBACZ E-WYDANIE

PogodaPoznań

temp. min./max.

16°C/22°C