StoryEditor

Akademia Sadu Nowoczesnego. Wczesne lustracje kluczem do sukcesu w ochronie

11.03.2021., 11:29h

Podczas naszego webinarium z cyklu Akademii Sadu Nowoczesnego - "Przygotowania do sezonu w sadach ziarnkowych" rozmawialiśmy m.in. o lustracji sadów i strategii zwalczania szkodników. Zapis wypowiedzi Justyny Wasiak z firmy Sumi Agro obejrzysz pod artykułem!

Justyna Wasiak z firmy Sumi Agro omówiła tematykę lustracji pod kątem mszyc i przędziorków i zaproponowała rozwiązania do ich zwalczania. Podpowiedziała, które wczesne zabiegi pomogą zredukować wiosenne szkodniki w uprawach sadowniczych.

Wśród szkodników, które bacznie należy obserwować wymieniła mszyce

- Skuteczność zabiegu będzie najlepsza, gdy będzie wykonany wcześnie, więc lustracje należy prowadzić już od początku wegetacji. Dodatkowo należy pamiętać o progach szkodliwości. Przeprowadzenie skutecznego wczesnego zabiegu wymaga doboru odpowiedniego preparatu w momencie pojawiania się pierwszych kolonii szkodników. W uprawach sadowniczych najbardziej skuteczne są zabiegi wiosenne (kwiecień-czerwiec) – powiedziała Wasiak.

Do walki z mszycami ekspertka poleciła produkt Mospilan, oparty na acetamiprydzie. Podkreśliła, że to środek owadobójczy, który jako jedyny na polskim rynku zawiera oryginalny japoński acetamipryd w sprawdzonej formulacji SP.

- Stosując Mospilan, poza zwalczaniem mszyc, redukujemy także populacje wielu innych szkodników – powiedziała Wasiak.

Kolejnym przeciwnikiem, z którym w tym roku z uwagi na niskie temperatury, możemy mieć poważny problem, są przędziorki. Te roztocza zakłócają prawidłowy rozwój drzew, osłabiają zawiązywanie pąków kwiatowych, wpływają na gorsze wybarwienie owoców i mniejszy plon. W sadach bez nawodnienia zwiększają deficyt wody w roślinach. 

- Teraz, w okresie bezlistnym jest dobry moment na przeprowadzenie lustracji pod kątem przędziorków – owocowca i chmielowca - powiedziała Wasiak. 

Do ich zwalczania poleciła mieszaninę Nissorun Strong z olejem parafinowym w proporcjach 0,2 l ha i połowa dawki oleju. 

- Przedłużamy w ten sposób okno aplikacji, bo możemy wykonywać zabieg do fazy późnego zielonego pąka – zaznaczyła. 

Kolejny etap zwalczania tych szkodników przypada na moment po kwitnieniu. Wtedy warto sięgnąć po mieszaninę Ortus 05 SC z Nissorunem Strong. 

- Dzięki temu zwalczymy także dorosłe osobniki – zaznaczyła. I dodała, że Ortus jest skuteczny także w zwalczaniu pordzewiacza jabłoniowego, trudnego do zidentyfikowania szkodnika.

Wasiak zaprezentowała też technologię Isomate, która wpisuje się w ekologiczne rolnictwo. Preparat przeznaczony jest do zwalczania owocówki jabłkóweczki, wydłubki oczateczki i zwójek: bukóweczki, różóweczki, siatkóweczki, rdzaweczki w uprawach jabłoni i grusz.

Oglądaj zapis wystąpienia Justyny Wasiak z firmy Sumi Agro!

21. lipiec 2024 18:01