StoryEditor

Aktualna sytuacja w sadach jabłoniowych. Jakie zabiegi należy wykonać?

08.04.2021., 11:31h

Obecnie jabłonie są w fazie nabrzmiewania pąków. W niektórych kwaterach pojawia się już mysie ucho. Ale niskie temperatury, które utrzymują się od kilku dni powodują, że sezon wegetacyjny jest opóźniony w stosunku do roku poprzedniego o około dwa tygodnie. 

Opóźniony jest więc także rozwój parcha. I o ile rok temu o tej porze sadownicy już wykonywali zabiegi przeciwko tej najgroźniejszej chorobie, o tyle teraz nie jest to pilne.

- Do infekcji potrzebne są konkretne warunki pogodowe, czyli temperatura, czas i wilgotność liścia. I one kilka dni temu były spełnione. Natomiast musimy jeszcze mieć zarodniki parcha i blaszkę liściową, czego w ubiegłym tygodniu nie było. Obecnie powierzchnia blaszki liściowej w niektórych odmianach jest już uwidoczniona. Dla spokoju można więc ten zabieg miedziowy wykonać. Jednak przy tak niskich temperaturach jest mało prawdopodobne, by do infekcji parcha szybko doszło – wyjaśnia w najnowszym komunikacie sadowniczym Krzysztof Gasparski z PROCAM.

Zaznacza jednak, że zabiegi miedziowe należy wykonać choćby ze względu na choroby kory i drewna.

Natomiast jeśli chodzi o mączniaka jabłoni, zwłaszcza w kwaterach odmian podatnych na tę chorobę należy wykonać profilaktycznie zabiegi produktami zawierającymi siarkę. 

- Na pewno ważniejszy moment na walkę z mączniakiem będzie w fazie różowego pąka, ale teraz zapobiegawczo siarka powinna zaistnieć – zaleca Gasparski.

Chłodna pogoda ogranicza także rozwój szkodników. Ale lustracje pod kątem mszyc czy kwieciaka należy prowadzić. 

Natomiast jeśli ktoś jeszcze nie przeprowadził nawożenia doglebowego, może to zrobić teraz.

- Przyglądamy się formie azotu, który jest w nawozie. Te, które są z formą azotanową, mogą poczekać. Możemy więc stosować te które są na bazie amonowej czy wolniejszych form, z inhibitorem – zaznacza Gasparski.

ksz, oprac. na podst. youtube.com/watch?v=rCOgWxfDo60
20. maj 2024 15:03