StoryEditor

Choroby w sadach jabłoniowych

15.04.2021., 11:32h

Z początkiem sezonu wegetacyjnego wzrasta zagrożenie zarówno ze strony chorób grzybowych, jak i bakteryjnych. Jakie są prognozy na kwiecień w sadach jabłoniowych i gruszowych?

Choroby kory i drewna

Zabiegi pielęgnacyjnego cięcia zimowego zostały już zakończone. Pamiętajmy jednak, że w otwartych ranach po cięciu pędów mogą rozwijać się sprawcy chorób pochodzenia grzybowego, m.in. Neonectria galligena i/lub Neofabraea (dawniej Pezicula). Grzyby te są obecne w sadzie na zmienionych chorobowo pędach. Dlatego zwłaszcza w tych sadach, gdzie pędy po cięciu są pozostawiane i rozdrabniane, konieczne jest wykonanie zabiegów zabezpieczających produktami miedziowymi i/lub produktami zawierającymi tiofanat metylu.

Środki miedziowe niezależnie od formy związku stanowią dobre rozwiązanie zwłaszcza na początku sezonu, gdyż ich działanie nie jest ograniczane przez temperaturę otoczenia. Dodatkowo miedź w niewielkich ilościach jest pobierana przez rośliny i stanowi ważny mikroskładnik regulujący enzymy na poziomie pojedynczej komórki roślinnej, m.in. uczestniczy w przemianach energetycznych. W przypadku środków zawierający tiofanat metylowy minimalna temperatura to 5°C i aktywny przepływ asymilatów w tkankach traktowanych roślin. Należy pamiętać, że niestety jest to ostatni rok na wykorzystanie środków zawierających tę substancję w polskich sadach. 

20. czerwiec 2024 19:40