StoryEditor

CONTROL-TEC® DOS D rewolucją w pozbiorczej ochronie owoców

06.09.2020., 11:15h

Produkcja owoców, staje się coraz bardziej wyspecjalizowana, a na rynku zarówno krajowym jak i zagranicznym zaostrza się konkurencja. Co zatem zrobić, aby poza zagwarantowaniem wysokiej jędrności miąższu, ograniczyć występowanie zgnilizn?

Jak kształtowała się sytuacja w poprzednich sezonach?

Ostatnie sezony przechowalnicze obfitowały nie tylko w problemy dotyczące jakości owoców – czyli ich jędrności, trwałości na półce sklepowej. W każdym z sezonów, a zwłaszcza tych, gdzie notowano duże straty przymrozkowe i/lub występowała przekropna pogoda w okresie okołozbiorczym, nasilenie występowania chorób przechowalniczych pochodzenia grzybowego miało istotny wpływ na wynik ekonomiczny danego gospodarstwa czy grupy producentów. Występowanie zgnilizn, głównie gorzkiej zgnilizny, narastało wraz z wydłużaniem sezonu przechowalniczego. Często, pomimo wykonywania zabiegów przedzbiorczych, po otwarciu komór chłodniczych odsetek zgniłych owoców sięgał 20–30%, a nierzadko nawet 50%.

Szampion zabezpieczony po zbiorach prysznicowaniem. Bez ubytków, co było rzadkością sezonu przechowalniczego 2019/2020


Przyczyny problemów podczas przechowywania jabłek i gruszek

Przyczyn niepowodzeń w ochronie owoców przed chorobami przechowalniczymi pochodzenia grzybowego było co najmniej kilka. Przede wszystkim w polskich sadach wzrastają nasadzenia odmian podatnych na występowanie choćby gorzkiej zgnilizny, czyli sporty Gali, Pinova, Golden czy Szampion. Na powstałych ranach na pędach, np. po gradobiciach szczególnie dotkliwych w obecnym sezonie, formują się zarodniki zakażające jabłka.

Z drugiej strony, często mamy do czynienia ze zmyciem preparatu uprzednio aplikowanego na jabłonie i grusze jeszcze w sadzie. Problemów z szarą pleśnią należy spodziewać się głównie ze względu na wyjątkowo sprzyjające warunki do infekcji, a takie miały miejsce w sezonach 2017 i 2020 – ze względu na chłodną i mokrą pogodę w okresie okołokwitnieniowym. Ostatnie sezony to również coraz większy odsetek owoców z objawami mokrej zgnilizny – choroby, która infekuje rany powstałe podczas zbioru owoców. Niestety coraz większy problem z dostępnością rąk do pracy determinuje jeszcze efektywniejszy zbiór, co często kończy się zbieraniem owoców bez szypułek, ze skaleczeniami, obiciami. Finalnie skutkuje to mokrą zgnilizną.

Perfekcyjne pokrycie owoców fungicydem za pomocą urządzenia typu Drencher

Jakich problemów możemy spodziewać się w sezonie przechowalniczym 2020/2021?

W wyniku przymrozków wiosennych, plonowanie wielu sadów, kwater będzie na niskim lub umiarkowanym poziomie. Z tego względu, owoce będą przerośnięte a towarzyszący temu silny wzrost wegetatywny z pewnością utrudni nie tylko prawidłowe dokarmianie wapniem ale również prawidłową ochronę przedzbiorczą owoców. Pamiętajmy również, że takie jabłka szybciej miękną a więc są bardziej podatne na gorzką zgniliznę. Z drugiej strony w obecnym sezonie, warunki pogodowe wyjątkowo sprzyjały infekcji szarej pleśni. Bardzo zimna i mokra wiosna, liczne gradobicia sprawiają, że w nadchodzącym sezonie przechowalniczym z pewnością w dużym nasileniu wystąpi szara pleśń. Występowanie mokrej zgnilizny będzie uzależnione od tego jak starannie zbierzemy owoce.

Rewolucyjne rozwiązanie od AgroFresh, pozbiorcze prysznicowanie owoców fungicydem

Control-Tec® DOS D, to dostarczane na polski rynek przez firmę AgroFresh urządzenie do stosowania fungicydów na owoce po zbiorach. Potocznie nazywane jest drenczerem. Sprzęt umożliwia aplikacje fungicydów na owoce w skrzyniach lub spaletyzowanych skrzynkach. Control-Tec® DOS D jest wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej A-304: jest solidny, łatwy w użyciu i utrzymaniu w czystości. Zawiera zbiornik ze stali nierdzewnej o pojemności 1500 litrów, filtry wykonane ze stali nierdzewnej, pływak (do pomiaru ilości cieczy roboczej) i panel kontrolny z pilotem).

Dostępna od dwóch lat technologia prysznicowania owoców jest bardzo skuteczna i zdobyła uznanie wśród wielu producentów

Control-Tec® DOS D umożliwia natychmiastowe i optymalne zastosowanie po zbiorach i ochronę przed zgniliznami po dostarczeniu owoców do pakowni i przechowalni. Dysponując dwoma stanowiskami do prysznicowania uzyskuje się wydajność wynoszącą 120–150 skrzyniopalet na godzinę. Dzięki swojej konstrukcji Control-Tec® DOS D odpowiada potrzebom każdego klienta i umożliwia efektywną aplikację na duże partie owoców. Mieszanina w zbiorniku pozostaje jednorodna podczas aplikacji, co zapewnia wysoką skuteczność oraz ograniczenie zużycia wody. Drencher może pracować w trybie automatycznym i stałym, dostosowując się do potrzeb klienta.Ponadto czas aplikacji jest programowalny, co zapewnia elastyczność w dostosowywaniu działania urządzenia do oczekiwań klienta. Traktowanie pozbiorcze, już zdobyło duże uznanie wśród polskich producentów. Wraz z zarejestrowanym do stosowania pozbiorczego, fungicydem ActiSeal PYR, umożliwia bardzo wysoką skuteczność w ochronie jabłek i gruszek potwierdzoną badaniami w instytucjach naukowych, jak i zastosowaniach komercyjnych.

MAREK GRZĘDA
AGROFRESH
Absolwent kierunku Ogrodnictwo SGGW w Warszawie. Specjalista ds. technicznych w AgroFresh. Ekspert w dziedzinie przechowalnictwa owoców oraz agrotechnice produkcji owoców.
20. lipiec 2024 11:28