StoryEditor

Drogie czereśnie to już tradycja na początku sezonu, ale jak nie zjeść robaczywej?

02.06.2022., 12:07h

Dla tych, którzy nie prowadzą czereśniowego sadu podpowiadamy jak rozpoznać robaczywy owoc. Oraz jaka chemia dla zwalczania nasionnicy trześniówki zarejestrowana jest na ten rok.


Ceny czereśni powoli spadają, w sklepach i dyskontach można już kupić kilogram od 19 do 29 złotych za kilogram. Tak w jednym z sieci supermarketów do kupienia jest czereśnia za 19 złotych, ale z Grecji.

Robaczywe – jak je rozpoznać?

Kilka prostych zasad:
Nie kupuj czereśni, które mają widoczne w skórce dziurki lub korytarz zaraz pod jej powierzchnią. Omijaj również te, które wyglądają jakby były obite i posiadają czarne lub białe plamki. Pamiętajmy jednak, ze larwy nasionnicy trześniówki nie są groźne dla naszego zdrowia.

W takim razie jak zabezpieczyć owoce przez nasionnicą trześniówką?

Na ten sezon rejestracje posiadają preparaty na bazie takich substancji:

  • acetamipryd

Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,125 kg/ha. Liczba zabiegów: 1. Termin stosowania: Zabieg wykonywać w okresie licznego pojawu muchówek i masowego składania jaj. W przypadku rozciągniętego w czasie nalotu muchówek można dokonać 2-3 zabiegów środkami należącymi do innych grup chemicznych.

  • deltametryna

Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,25 l/ha. Termin stosowania: Zabieg przeprowadzić w 3-4 dni po odłowach na pułapki feromonowe lub lepowe, gdy owoc osiąga 60-90 % typowej wielkości (BBCH 76-79). Liczba zabiegów: 2. Odstęp między zabiegami: co najmniej 14 dni. Zalecana ilość wody: 500-750 l/ha. Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.

  • cyjanotraniliprol

Termin stosowania: od fazy osiągnięcia przez owoce około 90% wielkości do fazy dojrzałości zbiorczej owoców (BBCH 79 - 87). Zabieg wykonać po wystąpieniu szkodnika, w czasie składania jaj oraz wylęgu pierwszych larw. Maksymalna i zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 750 ml/ha (maksymalne stężenie środka 75ml/hL). Zalecana ilość wody: 1000-1300 l/ha. Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 2 (z uwzględnieniem zabiegów wskazanych we wcześniejszej części etykiety) Odstęp między zabiegami: co najmniej 10 dni

 

Wp.pl/gov.pl
fot: Bernat Patrycja/arch. SADNowoczesny

25. maj 2024 19:37