StoryEditor

IUNG opublikował raport suszowy. 9 województw mocno zagrożonych

07.06.2022., 12:07h

Susza utrzymuje się już w aż 9 województwach w Polsce. IUNG poinformował, gdzie i jakie uprawy są najbardziej zagrożone. Deficyt wody w uprawie truskawki odnotowany w 21 gminach.

Mimo deszczu susza utrzymuje się w 9 województwach 

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa opublikował raport, z którego wynika, że mimo ostatnich opadów deszczu susza rolnicza nadal notowana jest w 9 województwach w Polsce. 

- Występujące opady atmosferyczne w drugiej a zwłaszcza w trzeciej dekadzie maja spowodowały, że deficyt wody jest mniejszy niż notowany w pierwszym raporcie. Niemniej nadal w dalszym ciągu niedobory wody dla roślin uprawnych utrzymują się. Duże niedobory wody notowane są w północno-zachodnich obszarach kraju wynoszą od -100 do -149 mm – poinformował prof. dr hab. Wiesław Oleszek, dyrektor IUNG.

Gdzie susza jest największa?

Deficyt wody dla roślin uprawnych występował w całym kraju. Największe niedobory wody stwierdzono na Pojezierzach: Wielkopolskim, Słowińskim, Pomorskim oraz Mazurskim, na Nizinie Wielkopolskiej oraz na Żuławach i Kujawach. Deficyt odnotowano także na dużym obszarze Polski północno-wschodniej oraz na Polesiu Lubelskim.

IUNG potwierdził występowanie suszy rolniczej powodującej obniżenie plonów przynajmniej o 20 proc. na terenie 9 województw: wielkopolskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego i dolnośląskiego.

Susza w zbożach, truskawce i krzewach owocowych

IUNG ocenia, że od 1 kwietnia do 31 maja 2022 roku  susza występowała w czterech uprawach: zbóż jarych, zbóż ozimych, truskawek i krzewów owocowych.

Susza najbardziej dotknęła uprawy zbóż jarych. Zagraża tym roślinom w 146 gminach w 9 województwach. 

Suszę odnotowano również w uprawach zbóż ozimych. Wystąpiła też w 9 województwach, w 69 gminach.

Także w uprawach truskawek wystąpił deficyt wody. IUNG stwierdził ją w 21 gminach.

Mniejszy zasięg miała susza w przypadku krzewów owocowych. W tych uprawach notowano ją w 2 gminach.

- Drugą dekadę maja charakteryzowało wysokie usłonecznienie w całej południowej Polsce, od 105 do ponad 120 godz. W północnej części kraju usłonecznienie było już niższe od 75 do 105 godz. z wyjątkiem wybrzeża, na którym notowano od 100 do 115 słonecznych godzin. W trzeciej dekadzie tego miesiąca usłonecznienie w całym kraju było już niższe o ok. 40 godz. w stosunku do drugiej dekady. – wyjaśnia IUNG.

oprac. Kamila Szałaj, fot. envato.pl

21. lipiec 2024 00:01