StoryEditor

Jak produkować jabłka bez pozostałości środków ochrony roślin?

30.09.2021., 11:43h

Podczas tegorocznego Dnia Otwartego Sadu Doświadczalnego SGGW w Wilanowie firma Syngenta zaprezentowała najnowsze rozwiązania w ochronie upraw sadowniczych. - Takie spotkania są świetną okazją, aby wymienić się poglądami z sadownikami – mówił Roman Parzych z firmy Syngenta. Obejrzyj film pod artykułem!

Fruit Quality Contract: zdrowe i ładne jabłka

Roman Parzych z firmy Syngenta wyjaśnił przybyłym do wilanowskich sadów gościom, że Syngenta wdrożyła innowacyjny projekt o nazwie Fruit Quality Contract.

- Syngenta wychodzi naprzeciw wymaganiom sieci handlowych i oferuje wsparcie producentom jabłek. Opracowany w oparciu o doświadczenie firmy w zarządzaniu ochroną upraw, jest narzędziem dającym możliwość równej walki o dostęp do wielu światowych rynków. To dzięki tej inicjatywie, wykorzystującej odpowiednie dostosowanie skutecznych programów ochrony, będzie można uzyskać najwyższej jakości jabłka o niskim poziomie pozostałości środków ochrony roślin - zaznaczył Parzych.

Ochrona jabłek przed szkodnikami

Jednym z produktów, które spełniają restrykcyjne wymagania jest insektycyd Affirm, rekomendowany w okresie od kwitnienia do okresu przedzbiorczego. Można go zastosować w tym czasie dwa razy. Preparat ten zwalcza larwy motyli takich jak owocówki i zwójki, na każdym etapie rozwoju larwy. Od tego roku produkt posiada rozszerzoną rejestrację o muszkę plamoskrzydłą i działa już na jej pierwsze pokolenie.

Substancja czynna zawarta w Affirmie – emamektyna, wykazuje działanie już przy bardzo niskiej dawce. Przedstawiciel Syngenty podkreślał, że poziom jej pozostałości w owocach jest bardzo niski.

- Zazwyczaj już po 3 dniach od zabiegu, poziom pozostałości środka wykrywany w owocach, jest niższy niż jego dopuszczalna norma w jabłkach - zaznaczył.

Jak chronić jabłka przed chorobami przechowalniczymi?

Kolejnym preparatem polecanym przez Syngente podczas Dnia Otwartego był Geoxe. To jednoskładnikowy preparat zarejestrowany do ochrony jabłek i gruszek przed patogenami wywołującymi choroby przechowalnicze. Zawiera fludioksonil, który jest nie tylko bardzo skuteczny przeciwko wielu patogenom, ale także jest aktywnym składnikiem strategii antyodpornościowej w fungicydowej ochronie sadów. Dzięki temu jest on idealnym preparatem do stosowania w okresie przedzbiorczym – jabłka i gruszki nim chronione nie tylko będą zdrowe, ale łatwiejszy będzie ich zbyt, także na najbardziej wymagających rynkach.

Geoxe zarejestrowany jest przeciwko patogenom powodującym następujące choroby przechowalnicze: 

  • gorzka zgnilizna jabłek (Gloeosporium sp. syn. Pezicula sp.)
  • szara pleśń (Botrytis cinerea)
  • sina pleśń jabłek/mokra zgnilizna (powodowana przez Pennicillium expansum).

Więcej o produktach Syngenty dowiesz się z filmu!

24. lipiec 2024 19:38