StoryEditor

Jak walczyć z owocówką śliwkóweczką?

30.07.2021., 11:39h

Owocówka śliwkóweczka jest owadem, który może spowodować duże straty w sadzie: potrafi zniszczyć nawet 60-70% owoców. Śliwki, w których rozwija się szkodnik, spadają z drzewa przedwcześnie, a jeśli doczekają do czasu zbioru, bardzo często są uszkodzone i nie nadają się już do jedzenia. Początek sierpnia to czas, by podjąć walkę z tym owadem, pryskając śliwy.

Czym jest owocówka śliwkóweczka?

Owocówka śliwkóweczka to szkodnik, który atakuje głównie śliwy, ale także brzoskwinie czy ałyczę. Jest to niewielki motyl, którego rozpiętość skrzydeł sięga 14 mm. Ma dwie pary skrzydeł – przednia jest ciemniejsza, szarobrązowa z brązowoczarnymi plamkami, a tylna jest jaśniejsza, gładka. Młode gąsienice są kremowo-białe, a gdy dojrzewają, barwa ich ciała zmienia się na różową. O ich obecności w owocu świadczą pozostawione odchody oraz dziurki, przez które owady wydostają się na zewnątrz. Owocówki śliwkóweczki zimują w spękaniach kory, dlatego często pojawiają się wśród starszych śliw, oraz w ściółce pod drzewami.

Dwa pokolenia szkodników w okresie wegetacji

W czasie wegetacji występują dwa pokolenia owocówki śliwkóweczki. Samice składają jaja na zawiązkach owoców w taki sposób, że larwy tuż po wylęgu mogą rozpocząć żerowanie. Rozwój jaj trwa od tygodnia do trzech tygodni.

Pierwsze pokolenie pojawia się wiosną – najwcześniejsze motyle wylatują na przełomie kwietnia i maja. Drugie, zazwyczaj znacznie większe, pojawia się pod koniec lipca i na początku sierpnia. W tym roku pierwsze pokolenie rozpoczęło loty stosunkowo późno, pod koniec maja, do czego przyczyniła się zimna wiosna.

Druga generacja owocówki w okresie wegetacyjnym jest bardziej niebezpieczna, bo większa liczba owadów może zniszczyć więcej owoców. Samica w okresie letnim może złożyć nawet 150 jaj – 5 razy więcej, niż w okresie wiosennym.

Kiedy i czym zwalczać tego owada?

Stosowanie chemicznych środków ochrony roślin to najlepsze rozwiązanie w przypadku tego owada, jednak jest zależne od jego fazy rozwojowej. By pozbyć się owocówki śliwkóweczki, można podejmować działania dwa razy w roku: w czerwcu i w sierpniu. Ponieważ jednak wylot dorosłych osobników jest zwykle rozciągnięty w czasie, powinniśmy obserwować swój sad. Pomóc nam w tym mogą pułapki feromonowe, sprawdzane regularnie. Gdy zaobserwujemy, że kilka dni pod rząd łapie się w nich większa liczba motyli, po około trzech tygodniach możemy zastosować oprysk.

W zwalczaniu owocówki śliwkóweczki skuteczne są preparaty zawierające chlorantraniliprol czy  benzoesan emamektyny. Od czerwca 2020 r. rozszerzono między innymi o śliwy etykietę środka Affirm 095 SG, w którym substancją aktywną jest właśnie benzoesan emamektyny.

Affirm wyspecjalizowany jest w zwalczaniu gąsienic motyli w sadach. Ma formę rozpuszczalnych w wodzie granul. Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 2,5kg/ha. Zalecane jest opryskiwanie drobnokropliste. Affirm ma silne działanie kontaktowe i żołądkowe. Działa szybko, paraliżując owada już po kilku godzinach i doprowadzając do jego śmierci najpóźniej po 4 dniach. Dodatkową zaletą jest krótki okres karencji: dla śliwy wynosi on 3 dni.

Inne środki, których możesz użyć, by ochronić swój sad przed owocówką śliwkóweczką, to np.:

  • Acelan 20 SP
  • Corleone 200 SC
  • Exirel 100 S.C.
  • Klortranil
  • Kobalt 200 SC
  • Lanmos 20 SP
  • Los Ovados 200
  • Miros 20 SP
  • Mospilan 20 SP
  • Sekil 20 SP
   
Autor: Zuzanna Ćwiklińska 
20. czerwiec 2024 00:56