StoryEditor

Jak wspomóc regenerację drzew po uszkodzeniach mrozowych? Wywiad z ekspertem

18.03.2021., 11:29h

Jak wspomóc jabłonie i grusze po uszkodzeniach mrozowych? Czym zastąpić wypadające substancje aktywne? Czy zagrożony jest też kaptan? O tym rozmawiamy z Arkadiuszem Sławińskim z UPL. Zapis wywiadu obejrzysz pod artykułem!

W tym roku zima, trochę jak drogowców, zaskoczyła również sadowników. Na początku roku w niektórych lokalizacjach słupki termometrów spadły nawet do -30 stopni Celsjusza. W związku z tym w wielu sadach obserwowane są uszkodzenia mrozowe. 

- Skala uszkodzeń jest zróżnicowana, ale w wielu sadach znajdujemy uszkodzone nasady pąka. Rzadziej uszkodzone są całe pnie w większej części kwatery. Jednak na tym etapie trudno przewidzieć, czy będzie to miało istotny wpływ na plonowanie. Wiele zależeć będzie także od dalszego przebiegu pogody – mówi Arkadiusz Sławiński z firmy UPL Polska.

Ekspert wyjaśnia też, jak zabezpieczyć się przed problemami związanymi z mrozowymi uszkodzeniami.

Zaznacza, że bardzo ważne jest nawożenie azotem. 

- Już powinniśmy wysiewać nawozy azotowe. Zwracam uwagę, aby dość wcześnie zaopatrzyć rośliny w ten ważny składnik – podkreśla Sławiński. 

Kolejną kwestią jest nawodnienie

- Nie wiemy, czy kwiecień będzie deszczowy. Jeżeli trafi nam suchy początek sezonu, to musimy być czujni w tym aspekcie i zadbać o odpowiednie nawodnienie drzew – wyjaśnia ekspert.

Zaznacza, że w tym sezonie warto przeprowadzić biostymulację wcześniej niż zazwyczaj.

- Nie czekałbym do okresu okołokwietniowego, tylko zastosował na zielony pąk takie rozwiązanie jak Asahi plus BM Start. To nam usprawni fotosyntezę i wspomoże rozwój pierwszych liści – wyjaśnił.

Więcej na temat biostymulacji drzew, zapobieganiu uszkodzeniom mrozowym i regulacji owocowania dowiesz się z poniższego wywiadu! Rozmawiamy także o alternatywach dla wycofywanych substancji aktywnych i najczęstszych błędach popełnianych przez sadowników podczas ochrony drzewek.
23. maj 2024 02:48