StoryEditor

Komunikat jagodowy z dnia 11 maja 2020 roku

11.05.2020., 11:04h

Na co zwrócić uwagę, planując ochronę truskawki i borówki w najbliższym czasie?

Zalecenia dla truskawek


W dalszym ciągu występują różnice w rozwoju roślin pomiędzy rejonami kraju, odmianami oraz metodami uprawy. Odmiany wczesne
(np. Flair, Alba) w uprawie gruntowej w tunelach znajdują się w fazie początku zbiorów owoców. Rośliny odmian wczesnych okryte białą agrowłókniną – po początku kwitnienia i w pełni kwitnienia.  Odmiany wczesne w gruncie uprawiane na płasko – przed początkiem kwitnienia i początku kwitnienia. Natomiast średnio późne odmiany truskawek znajdują się w fazie – rozsypujący się kwiatostan/pojedyncze kwiaty. 

Odmiana Alba w tunelu
 
Odmiana Flair w uprawie w tunelu
 
Odmiana Alba w uprawie zagonowej w gruncie
 
Odmiana Rumba w uprawie pod włókniną
 
Faza rozwoju odmian średnio późnych

Roztocza


W tym momencie na plantacjach odmian średnio wczesnych w gruncie otwartym, znajdujących się przed kwitnieniem warto zwrócić ponownie uwagę na przędziorki oraz roztocza truskawkowca.
Do zwalczania roztocza truskawkowca przed kwitnieniem bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie preparatu Movento 100 SC w dawce 1,0 l/ha. Zabieg ten będzie ograniczał również przędziorka.


Występują młode formy ruchome przędziorka oraz jego jaja.
Po stwierdzeniu przekroczenia progu szkodliwości (3 formy ruchome na pojedynczy listek liścia złożonego), na plantacjach przed kwitnieniem można jeszcze wykonać zabieg zwalczający z wykorzystaniem preparatu Envidor 240 SC w dawce 0,4 l/ha. Zabieg będzie ograniczał roztocza truskawkowca. Na plantacjach w czasie kwitnienia poleca się wykonać zabieg preparatem zawierającym bifenazat 240 SC (dawka 0,6 l/ha; 1 dzień karencji). Do ochrony pod osłonami można wykorzystać Fitter w stężeniu 1% (1 dzień karencji) z dużą ilością wody. Używając tego preparatu wymagane jest całkowite pokrycie powierzchni liści, także od spodu. Produkt stosować co 7 dni. 

Przędziorek na truskawce

Mszyce

W dalszym ciągu na wielu plantacjach w gruncie otwartym występują mszyce. Należy ich szukać u nasady liści przy głównym nerwie liścia. Do ich zwalczania można zastosować Decis Mega 50 EW w dawce 0,25 l/ha. W uprawach szklarniowych w systemach bezglebowych Sivanto Prime w dawce 0,5 l/ha. Wykonując zabieg przeciwko roztoczom preparatem Movento 100 SC będziemy ograniczali również liczebność mszyc.

Mszycy należy szukać u nasady liści przy głównym nerwie liścia
 

Kwieciak malinowiec


Na plantacjach przed kwitnieniem w fazie rozsypującego się kwiatostanu oraz po rozwinięciu się pierwszych kwiatów należy wykonać lustracje pod kątem obecności kwieciaka malinowca. Należy zwrócić uwagę na uszkodzenia liści, które pojawią się jako pierwsze (okrągłe otwory). Stwierdzenie 1 chrząszcza w próbie 150–200 kwiatostanów jest informacją o wykonaniu zabiegu. Można zastosować Decis Mega 50 EW w dawce 0,25 l/ha.

Kwieciak malinowiec
 

Wciornastki


Na plantacjach truskawek pojawiły się już wciornastki, stwierdza się zarówno formy dorosłe oraz larwy.
Należy rozpocząć lustracje. Prosty sposób sprawdzenia obecności wciornastków to podłożenie białej kartki pod liście i kwiaty roślin i następnie energiczne nimi potrząśnięcie. Jeżeli na kartce stwierdza się liczne, szybko poruszające się, ciemne lub żółte „kreseczki” długości około 1 mm, to oznacza to, że na plantacji są wciornastki. Dla zaobserwowania cech pozwalających rozpoznać gatunek wciornastka, potrzeba lupy powiększającej przynajmniej dziesięciokrotnie. Zabiegi wykonywane przeciwko kwieciakowi i mszycom z użyciem preparatu Decis Mega 50 EW będą również działały na ograniczenie wciornastka.

Wciornastek
 

Ochrona przed chorobami


W związku z okresowymi opadami wzrasta zagrożenie ze strony szarej pleśni. Należy kontynuować lub zaplanować program ochrony. W tym momencie zaleca się zastosowanie fungicydu o działaniu interwencyjno-zapobiegawczym i systemicznym Luna Sensation 500 SC w dawce 0,8 l/ha. Będzie to również zabieg przeciwko mączniakowi prawdziwemu truskawki, białej plamistości liści truskawki (której objawy występują na plantacjach), skórzastej zgniliźnie owoców oraz antraknozie truskawki, ze strony której może wzrastać w najbliższym czasie zagrożenie (wysoka temperatura oraz opady).
Ilość zabiegów w sezonie – maksymalnie 2, karencja: 3 dni. Do programu przeciwko szarej pleśni w celu rotacji substancji czynnych należy wprowadzić Teldor 500 SC (karencja 1 dzień) w dawce 1,5 l/ha oraz Serenade ASO (brak okresu karencji) w dawce 8 l/ha. Zabiegi należy wykonywać w odstępach co 7–10 dni. 

Szara pleśń na pąkach kwiatowych 

 

Objawy antraknozy truskawki
 

Zalecenia dla borówki


W zależności od odmiany uprawianej na plantacji rośliny znajdują się w różnych fazach. Odmiany wczesne, np. Patriot – w pełni kwitnienia, odmiany średnio późne – w fazie początku kwitnienia.


Po ostatnich opadach deszczu na plantacjach borówek należy kontynuować ochronę przeciwko grzybom powodującym zamieranie pędów borówki oraz przeciwko szarej pleśni  i antraknozie. Można wykonać kolejny zabieg preparatem Luna Sensation 500 SC w dawce 0,6–0,8 l/ha (antraknoza, szara pleśń) lub w celu rotacji substancji czynnych wykonać zabieg preparatem Teldor 500 SC 1,5 l/ha (przeciwko szarej pleśni).

Należy także wywiesić pułapki feromonowe do monitorowania pryszczarka borówkowca. Po stwierdzeniu obecności szkodników konieczne jest przeprowadzenie zabiegu. Zarejestrowane są insektycydy zawierające acetamipryd. Jednak wykonane w okresie lotu zabiegi przeciwko innym szkodnikom, takimi insektycydami jak: Decis Mega 50 EW w dawce 0,25 l/ha (mszyce, zwójka różóweczka) oraz Calypso 480 SC w dawce 0,2 l/ha (mszyce), również będą ograniczały tego szkodnika. 

Pułapka feromonowa do odławiania pryszczarka borówkowca
 
Odłowione samce pryszczarka borówkowca
 
Larwy pryszczarka borówkowca żerujące w wierzchołku pędu

dr Paweł Krawiec

13. październik 2024 20:40