StoryEditor

Komunikat sadowniczy z dn. 06.05: parch jabłoni i mszyce

06.05.2021., 11:33h

Po chłodnym i deszczowym weekendzie majowym nadchodzą upragnione wyższe temperatury. Jednak taka pogoda będzie sprzyjała szybszemu rozwojowi chorób i szkodników. W najnowszym komunikacie sadowniczym Szymon Jabłoński z Sadowniczej Stacji Badawczej Bayer podpowiada, jakie zabiegi w sadzie należy wykonać w najbliższym czasie.  

Dotychczasowa pogoda uniemożliwia wykonywanie zabiegów ochronnych w sadzie. Codziennie pada deszcz, występują silne porywy wiatru, do tego jest niska temperatura. Przez ostatnie dni wzrosło zagrożenie ze strony sprawcy parcha jabłoni. Dlatego należy znaleźć okno pogodowe i zadbać o to, by rozwijające się tkanki zielone były cały czas przykryte produktami kontaktowymi.  

W ciągu kilku dni synoptycy zapowiadają jednak ocieplenie. Okres kwitnienia jabłoni to czas na zastosowanie preparatu Luna Experience 400 SC. Tym jednym produktem zabezpieczymy jabłonie przed parchem, mączniakiem, szarą pleśnią oraz chorobami gniazda nasiennego.

Z kolei okres przed kwitnieniem jabłoni to najlepszy moment na zwalczenie mszyc m.in. jabłoniowo-babkowej i zastosowanie w tym czasie Sivanto Prime w dawce 0,4 l/ha. 
23. maj 2024 02:05