StoryEditor

Komunikat sadowniczy z dnia 27 lipca 2020 roku: jabłonie i grusze

27.07.2020., 11:12h

Z każdym upływającym dniem zbliżamy się do najbardziej wyczekiwanego momentu sezonu wegetacyjnego – zbiorów.

Zanim jednak do tego dojdzie warto się zastanowić czy powinniśmy podejmować kolejne decyzje w ramach ochrony roślin przed patogenami. Obecny sezon należy do niezwykle trudnych i intensywnych w działaniach ochroniarskich przeciwko sprawcom poszczególnych chorób, na co niewątpliwie wpływ miały zmienne warunki pogodowe. Przekropny i umiarkowanie ciepły okres kwitnienia oraz ulewny i gorący czerwiec skutkowały zwiększeniem presji ze strony patogenów pochodzenia grzybowego, głównie sprawców chorób przykielichowych i gniazda nasiennego oraz parcha jabłoni. 

W wielu sadach
na początku czerwca plamy parcha jabłoni było trudne do odnalezienia. Wydawało się, że ochrona przeciwko sprawcy tej choroby była dobrze poprowadzona. Nie przewidzieliśmy jednak gwałtownych zmian pogody, które skutecznie uniemożliwiały wykonywanie zabiegów ochronnych, tworząc idealne warunki do rozwoju wielu chorób grzybowych. Tam gdzie udało się opryskać sady, ulewne deszcze zmywały w bardzo krótkim czasie produkt z liści co tylko generowało kolejne problemy. Skutkiem tego były bardzo intensywne infekcje wtórne, które z czasem doprowadziły do wystąpienia nowych plam parcha nawet na wszystkich liściach młodych przyrostów, a  w szczególności w sadach gdzie, ochrona były nastawiona na tryb „jabłko przemysłowe” obecnie mamy praktycznie wszystkie zawiązki z objawami parcha jabłoni. 

Im owoc bardziej dojrzały tym mniej podatny na infekcje. Jednak tak duża obecność źródła infekcji będzie zdecydowanie generowała problem z tzw. parchem przechowalniczym. Dlatego warto do czasu zbiorów kontynuować ochronę przede wszystkim zapobiegawczą w połączeniu z wyniszczaniem rozwijającej się grzybni parcha jabłoni. 

Obecnie ciekawym rozwiązaniem do ochrony przed parchem jabłoni jest produkt Luna Care 71,6 WG, nowy fungicyd na bazie dwóch wzajemnie się uzupełniających substancji aktywnych (fosetyl glinu + fluopyram), wykazujący aktywność przeciwko szerokiej grupy patogenów pochodzenia grzybowego oraz bakteryjnego..  
 

Luna Care 71,6 WG. Dlaczego warto zwrócić uwagę na ten produkt?

Wspomniana synergia działania dwóch substancji czynnych pozwala w sposób kompleksowy chronić drzewa przed sprawcą parcha jabłoni. Zawarty w Luna Care fosetyl glinu jest wszechstronną substancją  o działaniu systemicznym, przemieszczającą się bardzo aktywnie do młodszych części roślin chroniąc tym samym tkankę najbardziej podatną na infekcję. Fosetyl glinu hamuje kiełkowanie zarodników oraz blokuję rozwój grzybni (działanie bezpośrednie) jednocześnie należy do grupy tzw. cząsteczek sygnalnych wzbudzających naturalne mechanizmy obronne roślin (działanie pośrednie). Aktywując systemiczną odporność roślin fosetyl glinu pozwala na stworzenie kompleksowego systemu ochrony w roślinie przeciwko szerokiej grupie czynników chorobotwórczych. Dzięki temu efekt ochrony jest wydłużony w czasie, a w porównaniu do standardowych zabiegów produktami typowo zapobiegawczymi jesteśmy w stanie wydłużyć okresy między zabiegami właśnie preparatem Luna Care utrzymując przy tym wysoki poziom skuteczności. 

Wiele osób, które zastosowały preparat Luna Care szczególnie w czerwcu mogły zaobserwować ten efekt wydłużonej w czasie ochrony, co było niezwykle istotne kiedy nie byliśmy w stanie przez dłuższy okres czasu po zabiegu  wjechać opryskiwaczem do sadu. 

Drugą substancją aktywną tego fungicydu jest fluopyram powszechnie znany z takich produktów jak Luna Experience 400 SC czy Luna Sensation 500 SC. Fluopyram wykazuje działania zarówno zapobiegawcze jak i interwencyjne w zwalczaniu sprawców wielu chorób grzybowych, m.in. parcha jabłoni, mączniaka, różnego rodzaju plamistości liści czy np. gorzkiej zgnilizny. 

Preparat Luna Care może być stosowany w sadach jabłoniowych w dawce 2 kg/ha (0,67 kg na 1 ha i na każdym 1 m wysokości korony drzewa) do fazy BBCH 80 (początek dojrzewania, wybarwiania się owocu na typowy dla danego gatunku kolor) przeciwko parchowi jabłoni.

W sadach gruszowych
możemy stosować Luna Care w dawce 3 kg/ha (1 kg na 1 ha i na każdy 1 m wysokości korony drzewa) również do fazy BBCH 80 przeciwko: parchowi gruszy, mączniakowi, brązowej plamistości liści (Stemphylium) oraz ograniczać występowanie innych chorób jak zaraza ogniowa, rak drzew owocowych czy rak bakteryjny. 

Prowadzone w Sadowniczej Stacji Badawczej doświadczenia w celu rozszerzenia etykiety rejestracyjnej produktu Luna Care potwierdzają wysoką skuteczność tego fungicydu 
w zwalczaniu sprawcy mączniaka jabłoni, który również w tym sezonie jest sporym problemem. Na wykresie 1 można obejrzeć wyniki prowadzonych badań rejestracyjnych, które obrazują skuteczność poszczególnych produktów w ochronie jabłoni przed sprawcą mączniaka.

Wykres 1 – Doświadczenie prowadzona w Stacji Badawczej w Kozietułach Nowych. Oceny były prowadzone 3 tygodnie po ostatnim zabiegu. Skuteczność preparatów Luna Care oraz Luna Experience na najwyższym poziomie (97%) w porównaniu do innych standardów rynkowych.
 
Fot.1 – Objawy parcha jabłoni z infekcji wtórnych 
 
Fot.2 – Objawy mączniaka jabłoni z infekcji wtórnych. Jasno-żółte plamy na górnej stronie blaszki liściowej świadczą o rozwijającym się białym nalocie grzybni na spodniej stronie liścia
 
Fot.3 – Objawy mokrej zgnilizny przykielichowej – efekt infekcji w okresie kwitnienia
 
Wykres 1 – Materiały BAYER, fot. i tekst Szymon Jabłoński 
20. lipiec 2024 11:54