StoryEditor

Masowy atak mszycy jabłoniowej

21.06.2021., 11:37h

Mszyce jabłoniowe w natarciu! W wielu sadach masowo atakują drzewka. Jak z nimi walczyć?

Z roku na rok wzrasta zagrożenie ze strony mszycy jabłoniowej, zwłaszcza w młodych sadach. Żeruje ona na młodych liściach i na młodych szczytowych częściach pędów. W tym roku jest jej wyjątkowo dużo. W wielu sadach, mimo wiosennej ochrony, młode pędy są całkowicie pokryte koloniami mszyc. 

Żerowanie mszycy jabłoniowej prowadzi m.in. skręcania się liści oraz do deformacji owoców i pędów. Silnie zasiedlone drzewa gorzej plonują i są bardziej wrażliwe na przymrozki. 

Jak zwalczać mszycę jabłoniową? 

- Do zwalczania można wykorzystywać środki o działaniu mechanicznym i fizycznym: Afik, AgriTrap, Emulpar, K-Pak, Next Pro, Siltac oraz NeemAzal zawierający azadirachtynę. Nowy w programie ochrony jabłoni środek Sivanto Prime można stosować raz w sezonie. Duża grupa aficydów zarejestrowanych w ochronie jabłoni to środki zawierające acetamipryd. W grupie pyretroidów są Cyperflor, Evure, Kaliber, Mavrik i Sherpa. Powinny być stosowane w temp. do 20 st. C. Są toksyczne dla owadów pożytecznych - przypomina Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach. 

oprac. ksz
22. maj 2024 10:33