StoryEditor

Masz problem ze zwrotem opakowań po środkach ochrony roślin?

14.12.2021., 11:47h

Jesień – ostatni moment w roku na przeprowadzenie oprysków i czas, w którym zaczynamy porządki w gospodarstwie. Zgromadziłeś opakowania po środkach ochrony roślin i chcesz je zwrócić, ale nie zostały przyjęte? Zobacz czy postąpiłeś zgodnie ze wszystkimi zasadami właściwego przygotowania pustych opakowań do zwrotu.

Zgodnie z zapisami ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi użytkownicy a także sprzedawcy środków ochrony roślin mają obowiązek zbiórki i zagospodarowania opakowań. Zgodnie z polskim prawem są oni  zobowiązani do zwrotu opakowań środków ochrony roślin, skalsyfikowanych jako niebezpieczne. Realizację tego obowiązku umożliwia System Zbiórki Opakowań PSOR, który od 17 lat pomaga rolnikom oddać opakowania po środkach ochrony roślin w sposób bezpłatny, prosty i bezpieczny dla środowiska.

Aby móc skorzystać z bezpłatnego Systemu Zbiórki Opakowań PSOR należy trzymać się kilku prostych zasad:

1. Możesz oddać opakowanie do Systemu PSOR jeśli oznaczone jest minimum jednym z poniższych piktogramów:2. Sklep przyjmie także opakowania po innych środkach niebezpiecznych np. nawozach, adiuwantach, produktach biobójczych, ale tylko tych oznaczonych minimum jednym z poniższych piktogramów:


3. Trzeba oddać opakowania czyste, wypłukane wewnątrz i na zewnątrz. Opakowania należy wypłukać trzykrotnie, a popłuczyny wykorzystać do oprysku. W ten sposób nie stracisz produktu, który może zostać na ściankach opakowania.

4. Do Systemu PSOR przyjęte zostaną także opakowania w dedykowanych workach – ale pamiętaj! Opakowania nie mogą być wystawione na działanie warunków atmosferycznych – słońca, deszczu, zmian temperatur. Worek, w którym oddawane są opakowania, nie może być wyblakły, sparciały lub nosić inne ślady zniszczenia.

Operator Systemu PSOR nie przyjmie też od Ciebie:

  • Opakowań z resztkami produktów,
  • Opakowań z produktami przeterminowanymi,
  • Opakowań zbiorczych, np. kartonów, folii stretch,
  • Opakowań po innych produktach, niż te oznaczone piktogramami,
  • Worków typy big bag, folii rolniczych.

W razie wątpliwości i dodatkowych pytań zajrzyj na stronę https://systempsor.pl/

14. czerwiec 2024 17:27