StoryEditor

Naukowe doniesienia znad Jeziora Bodeńskiego

24.11.2020., 11:21h

W Centrum Kompetencji Sadowniczej nad Jeziorem Bodeńskim w Niemczech prowadzone są liczne badania mające m.in. na celu opracowanie skutecznych metod ochrony uwzględniających restrykcyjne wymagania lokalnych sieci handlowych. Czego one dotyczą?

Region Jeziora Bodeńskiego jest drugim po Altes Land centrum sadowniczym w Niemczech. Podobnie jak w Polsce w nasadzeniach dominują jabłonie. Ponadto uprawia się tutaj grusze, czereśnie oraz w coraz większym stopniu rośliny jagodowe.

W Ravensburg-Bavendorfie znajduje się Centrum Kompetencji Sadowniczej (Kompetenzzcentrum Obstbau-Bodensee – KOB), które jest jedną z wiodących jednostek badawczych specjalizujących się w ochronie roślin sadowniczych. Powstało ono w latach 50. XX w. i do 2001 r. działało jako uniwersytecka stacja badawcza. Później została ona przekształcona w fundację, która w 80% jest finansowana z budżetu państwa, a w pozostałych 20% – z prywatnych środków. Ponadto stacja prowadzi różne działania, które przynoszą dodatkowe dochody umożliwiające realizowanie nowych projektów.

W stacji badawczej, na co warto zwrócić uwagę, znajduje się kwater starych odmian, nazywana bankiem genów. Ale tak jak w innych ważnych ośrodkach sadowniczych na świecie, oceniane są tu też nowe odmiany, w tym te o czerwonym miąższu. Ocena dokonywana jest zarówno pod kątem produkcyjnym, jak i przechowalniczym. Do tego celu służy chłodnia doświadczalna wyposażona w specjalne kontenery. W każdej z komór znajduje się po 12 kontenerów, co umożliwia zastosowanie 12 kombinacji składu atmosfery i temperatury.

Doświadczenia obejmują również systemy prowadzenia drzew czy alternatywne do chemicznych metody zwalczania chwastów. Oceniana jest też skuteczność wprowadzanych na rynek środków ochrony roślin (chemicznych i biologicznych) oraz nawozów. Są tu prowadzone m.in. badania rejestracyjne agrochemikaliów czy ocena skuteczności nowych substancji aktywnych, które w niedalekiej przyszłości mogłyby wejść w skład nowych preparatów.

Ponadto zespół KOB, w skład którego wchodzi 14 pracowników zajmujących się ochroną roślin, świadczy usługi doradcze dla okolicznych sadowników łącznie prowadzących produkcję na powierzchni około 10 tys. ha. Zalecenia te dotyczą nawożenia oraz ochrony – zarówno upraw prowadzonych w systemie IP, jak i ekologicznych.


24. lipiec 2024 20:28