StoryEditor

Nawozy i adiuwanty do stosowania w sadach

29.09.2021., 11:43h

Podczas Dnia Otwartego Sadu Doświadczalnego SGGW w Wilanowie rozmawialiśmy z Firmą Tatra LTD. Ta angielska firma od 10 lat sprzedaje w Polsce nawozy i adiuwanty. Zobacz, jakie preparaty z ich oferty sprawdzą się w sadownictwie.

Adiuwant do zadań specjalnych w sadach

Jedi to silikonowy adiuwant. Jego zadaniem jest zwiększenie przyczepności cieczy roboczej w warunkach niekorzystnych. Stosowany jako wsparcie dla fungicydów, insektycydów oraz herbicydów, sprawdza się również przy nawozach dolistnych. W jego skład wchodzi modyfikowany heptametylotrójksiloksan, który ma za zadanie zmniejszyć napięcie powierzchniowe cieczy roboczej i ułatwić pokrycie rośliny preparatem. Dodatkowo Jedi zawiera również lateks zwiększający przyczepność cieczy do rośliny. Dzięki temu ogranicza straty, gdy zabiegi wykonywane są w trudnych warunkach pogodowych. 
Stosowanie JEDI zaleca się, gdy planowane są opady bądź występuje obfita rosa po oprysku. 

UNI-CAL fosforowo-wapniowy nawóz bez azotu 

W celu maksymalnego pobrania i wykorzystania składników pokarmowych z gleby w nawozie Uni-Cal zastosowano kompleks metaboliczny o nazwie Inci Verda Technology. Dodatkowo w swoim składzie nawóz ma bardzo dużo potasu (40%), co wpływa na lepszy wzrost i rozwój rośliny. Unikalna formuła fosforynowa stworzona została w celu precyzyjnego i skutecznego dostarczenia roślinom fosforu Uni-Cal to również 18 % wapnia w składzie. Dzięki temu zwiększa się wytrzymałość ścian komórkowych i stabilność strukturalna tkanek. A co za tym idzie, owoce później miękną. 

W swojej ofercie Tatra Ltd ma również kompleksowy nawóz aminokwasowy Amino-go. 

Zobaczcie wywiad z Adamem Leśniewskim, ekspertem firmy Tatra LTD!

Rozmawiała: Kamila Szałaj
Zdjęcia: Kamila Szałaj
Opr. Joanna Białek
14. czerwiec 2024 16:36