StoryEditor

Nie tylko przędziorki…

19.03.2020., 10:46h

Przędziorki każdego roku w wielu sadach wyrządzają znaczne szkody. W ostatnich latach najczęściej występują w sadach przędziorek owocowiec oraz przędziorek chmielowiec. Jak skutecznie walczyć z tymi szkodnikami?

Przędziorek owocowiec zimuje w postaci czerwonych jaj na gałęziach, pędach, wokół pąków, w rozwidleniach konarów. Mogą one tworzyć większe złoża. W czasie wegetacji na zasiedlonych przez te maleńkie roztocze liściach powstają jasne plamki, które zlewają się w coraz większe. Uszkodzone liście szarzeją, następnie brązowieją, mogą zasychać i opadać. Najczęściej na dolnej stronie liści widoczne są przędziorki.

U przędziorka chmielowca zimują samice barwy ceglasto-pomarańczowej w grupach, pod korą drzew, opadłymi liśćmi lub w innych kryjówkach. Wiosną przechodzą na pąki i liście, gdzie żerują i rozmnażają się. Gatunek ten przędzie delikatną pajęczynę, pod którą na dolnej stronie liści znajdują się jaja i przędziorki barwy zielonożółtej z dwoma ciemnymi plamami po bokach. W sezonie wegetacji rozwija się pięć pokoleń przędziorków, dlatego w sadach wykonuje się często 3–5 zabiegów je zwalczających.


Cały artykuł przeczytasz w marcowym wydaniu miesięcznika "Sad nowoczesny". Sprawdź nasza ofertę!

22. lipiec 2024 06:28