StoryEditor

Nowa broń w walce z muszką plamoskrzydłą. Affirm z szerszą rejestracją

30.03.2021., 11:30h

Dobra informacja dla plantatorów owoców jagodowych. Środek Affirm firmy Syngenta uzyskał rozszerzenie rejestracji m.in. o muszkę plamoskrzydłą.

Muszka plamoskrzydła to szkodnik, który jest utrapieniem wielu sadowników. Po raz pierwszy opisano go w Japonii w 1931 r. – od tego czasu rozprzestrzenił się na całym świecie. W Polsce został wykryty jesienią 2014 roku. Ale prawdziwą plagę muszki mieliśmy w minionym sezonie. Wystąpiła w wielu rejonach Polski w bardzo dużym nasileniu, co można było ocenić po ogromnych stratach, jakie poczyniła w wielu sadach i na plantacjach.

Muszka plamoskrzydła, czyli Drosophila suzukii to mucha z rodziny wywilżyn (Drosophilidae), z rzędu muchówek. Jest nieco większa od muszki owocowej, jej ciało ma długość 2,5–3,5 mm, a skrzydła rozpiętość 5–6 mm. Mucha ma barwę od żółtawej do brązowej i ciemne pasy na odwłoku. Charakterystyczne cechy to: duże czerwone oczy i ciemne plamy na dolnej części skrzydeł samca (stąd nazwa ‘muszka plamoskrzydła’). Odwłok samicy jest zakończony charakterystycznym, silnym, ząbkowanym pokładełkiem, przystosowanym do przecinania skórki owocu podczas składania jaj. Jaja są małe, składane zwykle do dojrzałych owoców, czasami na powierzchni skórki. Ich rozwój trwa zaledwie do trzech dni, zależnie od temperatury. Larwy żerują w owocach, są beznogie, białe lub brudnobiałe, wyrośnięte osiągają długość do 3,5 mm. W jednym owocu może być kilka, a nawet kilkanaście larw.

Drosophila suzukii uszkadza wybarwione, dojrzewające owoce roślin jagodowych (szczególnie borówki amerykańskiej, maliny, truskawki, bzu czarnego, aronii i innych), drzew pestkowych i ziarnkowych.

Affirm
, oparty o benzoesan emamektyny, to środek owadobójczy w formie granul rozpuszczalnych w wodzie, o działaniu kontaktowym i  żołądkowym, przeznaczony do zwalczania szkodników w uprawach jabłoni, gruszy, winorośli, papryki, pomidora, fasoli szparagowej, ogórka, cukinii, patisona, arbuza, melona, dyni, kabaczka i sałaty. 

19 marca dotychczasowa etykieta została rozszerzona m.in. o możliwość zwalczania muszki plamoskrzydłej w uprawach małobszarowych truskawek, porzeczek, malin, borówki wysokiej, aronii, agrestu, poziomek, jeżyn, żurawiny, malinojeżyny i porzeczkoagrestu.
 
25. maj 2024 19:17