StoryEditor

Nowości sadownicze Bayer na 2021 rok

22.01.2021., 11:25h

Wczoraj odbyła się konferencja prasowa firmy Bayer, podczas której zaprezentowano nowości na sezon 2021 w zakresie środków ochrony roślin dla ogrodnictwa.

- Centralnym elementem strategii biznesowej Bayer jest zrównoważony rozwój. W Crop Science nasze działania koncentrujemy wokół wsparcia rolnictwa zrównoważonego. Wynika to z wieloletniej obserwacji wyzwań przed jakimi stają dziś rolnicy na całym świecie. Z jednej strony rolnictwo mierzy się z koniecznością ochrony klimatu i środowiska oraz coraz bardziej wymagającymi normami w tym zakresie, z drugiej – z potrzebą zwiększenia  produktywności i zapewnienia coraz większej ilości doskonałej jakościowo żywności, z wykorzystaniem mniejszej ilości zasobów naturalnych. Aby można było mówić o skuteczności rolnictwa zrównoważonego, nie należy postrzegać go tylko jako hasła na przyszłość. Rolnicy potrzebują innowacji już dzisiaj. To realne narzędzia, które – pomimo kurczących się zasobów naturalnych – mogą zapewniać wydajną produkcję żywności i wspierać opłacalność pracy rolnika – mówił Antoine Bernet, Szef działu Crop Science w Bayer dla Polski, Krajów Bałtyckich, Czech i Słowacji. 

Firma zaprezentowała rozszerzenia rejestracyjne produktów stosowanych głównie w uprawach ogrodniczych. Są to: 

Movento 100 SC
Insektycyd o działaniu systemicznym dwukierunkowym, przeznaczony do zwalczania szkodników o aparacie gębowym kłująco-ssącym w uprawach ogrodniczych. Rozszerzono etykietę rejestracyjną o możliwość stosowania w następujących uprawach: 

 • borówka wysoka: mszyce, czerwce, szpeciel pączkowy borówki, pryszczarek  borówkowiec
 • agrest, aronia, jagoda kamczacka: mszyce, czerwce, przędziorki. 
Serenade ASO
Preparat bakteriobójczy/statyczny i grzybobójczy zawierający bakterię Bacillus subtilis szczep QST 713 o działaniu kontaktowym do stosowania zapobiegawczego w aplikacji nalistnej oraz doglebowej. Nowe zastosowania Serenade ASO to: 

 • jabłoń: zaraza ogniowa 
 • rzepak: zgnilizna twardzikowa 
 • ziemniak: rizoktonioza ziemniaka 
Fitter
Insektycyd i akarycyd  biologiczny, zawierający w swoim składzie nienasycone kwasy karboksylowe uzyskane z oliwy z oliwek. Preparat działa powierzchniowo na roślinie; na szkodnika działa kontaktowo poprzez uszkodzenie kutykuli i zaburzenie osmoregulacji.  
Nowe zastosowania insektycydu Fitter:

 • borówka, malina, truskawka, porzeczki, agrest, aronia, jagoda kamczacka (mszyce, przędziorki)
 • wiśnia, czereśnia, śliwa, grusza (mszyce, przędziorki) 
 • kapusta głowiasta, kalafior, brokuł pekińska, pak-czoi, jarmuż, kalarepa (mszyce, mączliki)
 • ogórek, cukinia, kabaczek, patison (mszyce)
 • marchew, pietruszka (mszyce)
 • melon, kawon, dynia – różne gatunki (mszyce).
 Zastosowanie to obejmuje uprawy w gruncie i pod osłonami. 
20. lipiec 2024 11:18