StoryEditor

Nowy produkt do walki ze zwójkówkami

21.02.2019., 14:55h
Na rynku pojawił się nowy insektycyd z linii japońskich isomatów do zwalczania zwójkówek w sadach.

Producent środków ochrony roślin – firma Sumi Agro Poland – poszerza portfolio o kolejny produkt z linii japońskich isomatów opartych na technologii feromonowej. Isomate CLS to  insektycyd do zwalczania zwójek  ̶ ważnej grupy szkodników sadowniczych. Warto zaznaczyć, że produkty tego typu (dyspensery w postaci zawieszek) wyróżnia to, że nie pozostawiają pozostałości substancji czynnych w owocach. odznaczają się również wysoką skutecznością bez względu na warunki pogodowe.

Isomaty – nowa filozofia ochrony roślin

Zwójki są poważnym i trudnym do zwalczenia zagrożeniem dla upraw sadowniczych. 
W przeciwieństwie do tradycyjnych insektycydów innowacyjne działanie isomatów nie polega na bezpośrednim zabijaniu szkodników. Produkty te mają postać zawieszek (dyspenserów) stopniowo uwalniających substancję imitującą feromon płciowy, która zakłóca ścieżkę feromonową samicy i dezorientuje samce. W takich warunkach skojarzenie szkodników w parę jest ograniczone praktycznie do zera. Eliminuje to w ich cyklu życiowym składanie jaj, a zatem i pojawienie się gąsienic, które wyrządzają szkody nie tylko na owocach. ale także we wcześniejszych fazach rozwojowych, kiedy uszkadzają  pąki, kwiaty i zawiązki. Osobniki dorosłe giną, nie przedłużając gatunku. W dłuższej perspektywie prowadzi to do stopniowego ograniczania ich populacji na terenie chronionym.

Zwójki nie poczują chemii

Najnowsza propozycja Sumi Agro  ̶ Isomate CLS ma szerszy zakres działania niż CTT. Zwalcza owocówkę jabłkóweczkę oraz najważniejsze gatunki zwójek: bukóweczkę, różóweczkę, siatkóweczkę, rdzaweczkę oraz wydłubkę oczateczkę w uprawie jabłoni oraz zwójki: siatkóweczkę, różóweczkę, bukóweczkę w uprawie czereśni i wiśni. Skutecznie eliminuje szkodniki, które atakują liście, pędy i owoce. Dodatkowo technologia feromonowa jest prosta w stosowaniu  ̶  dyspensery zawieszone w sadzie na początku okresu wegetacyjnego działają przez cały sezon, niezależnie od warunków pogodowych.

Isomaty zyskały już uznanie sadowników w wielu krajach europejskich, m.in. we Francji i Holandii oraz potwierdzenie polskich ośrodków badawczych. Te nowatorskie insektycydy wpisują się 
w rozwijający się dynamicznie w sadownictwie trend, jakim jest produkcja owoców doskonałej jakości bez śladów mikrobiologicznych i pozostałości substancji czynnych środków ochrony roślin. Ponadto korzystanie z isomatów  jest bezpieczne dla stosującego, jak i dla owadów pożytecznych i środowiska. Z powodzeniem znajdzie zastosowanie również w sadach i na plantacjach ekologicznych, dla których oferta środków jest bardzo uboga – mówi Urszula Filipecka, Dyrektor Marketingu w firmie Sumi Agro Poland.

Stosować monitoring

Przy stosowaniu isomatów ważne jest prowadzenie monitoringu w oparciu o pułapki do odłowów szkodników oraz obserwacje uszkodzeń owoców.  Konsekwentne stosowanie isomatów w połączeniu z monitoringiem wpływa na stopniowe ograniczanie populacji szkodników na terenie chronionym, co w rezultacie może spowodować ich całkowitą eliminację.

Maciej Kania
Źródło: mat. prasowe
20. lipiec 2024 11:22