StoryEditor

Nowy rok – nowe wyzwania

14.01.2014., 00:00h

14 stycznia br. w Warszawie odbyła się konferencja prasowa firmy Bayer CropScience, podczas której poinformowano o nowych środkach ochrony roślin a także kontynuacji akcji „Grunt to bezpieczeństwo”.

Do sadów i upraw warzyw

Z preparatów interesujących sadowników zaprezentowano grupę fungicydów Luna (Luna® Sensation 500 SC i Luna® Experience 400 SC), odznaczających się zawartością innowacyjnej substancji aktywnej – fluopyramu. Wykazuje on działanie zapobiegawcze i interwencyjne wobec patogenów, a na roślinie działa kontaktowo, translaminarnie i systemicznie. Wielokierunkowy sposób działania fluopyramu sprawia, że jest to substancja odporna na zmywanie przez deszcz. Ich wprowadzenie na rynek jest planowane w tym roku. Pierwszy – Luna Sensation 500 SC – zawierający fluopyram i trifloksystrobinę, ze względu na wysoką efektywność w zwalczaniu szarej pleśni i chorób liści, będzie polecany do ochrony truskawek. W dalszej kolejności planowane jest rozszerzenie zakresu stosowania tego środka o kolejne uprawy jagodowe, m.in. porzeczki, maliny i agrest. Luna Experience 400 SC zawiera fluopyram i tebukonazol. Będzie polecany do ochrony drzew ziarnkowych (jabłoń, grusza), pestkowych (czereśnia, wiśnia, śliwa) oraz warzyw (marchew, por).

W grudniu ub.r. firma uzyskała rozszerzenie rejestracji preparatu Fandango® 200 EC o stosowanie w ochronie cebuli przed mączniakiem rzekomym i zgnilizną szyjki. Dzięki zawartości 2 nowoczesnych substancji o odmiennym sposobie działania, skutecznie zwalcza groźne choroby na polu i wyjątkowo efektywnie wpływa na wysokość i jakość plonu po zbiorze. Preparat spełnia wymogi Integrowanej Ochrony.Firma wprowadza na rynek również nowy herbicyd – Maister® Power 42,5 OD – do stosowania w kukurydzy oraz zaprawę nasienną – Baytan®Trio.

„Ochrona bez reszty”

Pod takim hasłem w 2014 r. firma Bayer CropScience kontynuuje kampanię informacyjno-edukacyjną „Grunt to bezpieczeństwo.” Jej nowa odsłona dotyczy kwestii właściwego stosowania środków ochrony roślin w kontekście ich poziomów pozostałości zarówno w płodach rolnych, jak i w środowisku. Pamiętajmy zatem o tym, że aby nie dopuszczać do przekraczania dopuszczalnych norm i chronić środowisko naturalne, należy m.in.: postępować zgodnie z etykietą-instrukcją stosowania preparatu, stosować tylko oryginalne preparaty, właściwie dobrać produkt do zaistniałego problemu, prawidłowo przygotować się do wykonania zabiegu i go przeprowadzić.

Prawidłowe przeprowadzenie opryskiwań wymaga z kolei: zachowania odpowiednich stref ochronnych, unikania nakładania się cieczy na tej samej powierzchni, dostosowania ciśnienia i prędkość jazdy do warunków pogodowych, stosowania środków ochrony roślin jedynie w przypadku przekroczenia progów ekonomicznej szkodliwości patogenów, stosowania środków selektywnych i w sposób bezpieczny dla organizmów pożytecznych. Należy również pamiętać aby: nigdy nie wykonywać zabiegów na uprawach z kwitnącymi roślinami (w czasie ich oblotu przez owady zapylające), przestrzegać okresu prewencji, właściwie przeprowadzić czynności po zabiegu – mycie opryskiwacza, płukanie pustych opakowań.Sami zadbajmy o jakość naszych produktów. Owoce czy warzywa bez nadmiernych pozostałości środków ochrony roślin to nie tylko zdrowie konsumentów. Wszelkie działania zmierzające do poprawy jakości owoców czy warzyw pod kątem ograniczenia pozostałości pestycydów to przecież także działania ograniczające ryzyko zatrzymania towaru na granicy czy wycofania towaru ze sklepów, a więc niszczenia naszego handlu.

2_20 3_13

 

Autor: Henryk Czerwiński

 

14. czerwiec 2024 22:55