StoryEditor

Ochrona i nawożenie sadu: Nowości produktowe

31.03.2021., 11:30h

Jesteśmy u progu sezonu wegetacyjnego. Przystępując do zabiegów ochrony i nawożenia, warto się przyjrzeć, jakie nowości pojawiły się na rynku.

Poniżej prezentujemy wybrane produkty z grupy środków ochrony roślin, nawozów i biostymulatorów. Są to albo zupełnie nowe preparaty, albo z rozszerzeniem rejestracji.

Nowa broń na D. suzukii

Exirel® firmy FMC Agro Polska z substancją czynną Cyazypyr® to insektycyd przeznaczony do zwalczania trudnych szkodników, w tym muszki plamoskrzydłej (Drosophila suzukii) oraz nasionnicy trześniówki w uprawach czereśni i wiśni. Obecnie zakres rejestracji tego środka w Polsce obejmuje jabłonie i grusze (owocówka jabłkóweczka, zwójki liściowe) oraz uprawy i zastosowania małoobszarowe: grusze (zwójka siatkóweczka), śliwy (owocówka śliwkóweczka, zwójki liściowe, owocnica żółtoroga), wiśnia, czereśnia (nasionnica trześniówka, muszka plamoskrzydła – Drosophila suzukii) oraz winorośl (zwójka krzyżóweczka, z. kwasigroneczka, muszka plamoskrzydła i skoczek winoroślowy).

Specjalista na mszyce i przędziorki

Firma Bayer proponuje sadownikom insektycyd i akarycyd biologiczny Fitter do stosowania przeciwko szkodnikom kłująco-ssącym. Na roślinie działa powierzchniowo, na szkodniki – kontaktowo poprzez uszkodzenie kutykuli. Wnika do ciała owada, powoduje zaburzenia w jego osmoregulacji i wymianie gazowej. W uprawach sadowniczych preparat uzyskał rozszerzenie rejestracji do stosowania przeciwko mszycom i przędziorkom w uprawach wiśni, czereśni, śliw i grusz.

Fot. P. Gościło. W strategii zwalczania parcha jabłoni można uwzględnić dwa nowe preparaty – Scala i Soriale

20. lipiec 2024 12:22